31 października Portoryko zostanie bez pieniędzy

opublikowano: 05-10-2017, 06:27

Rząd Portoryko stoi w obliczu braku pieniędzy od 31 października, włączając w to wstrzymanie finansowania odbudowy kraju po katastrofalnym huraganie Maria, jeśli amerykański Kongres nie dostarczy tej karaibskiej wyspie miliardów dolarów nadzwyczajnych środków ostrzegł Raul Maldonado, sekretarz skarbu Portoryko.

Znajdujący się w stanie upadłości rząd przez huraganem Maria, który pogrążył i tak już zniszczoną infrastrukturę kraju i zabił 34 osoby, dysponował jedynie 1,6 mld USD. Ze względu na ogromne zniszczenia i straty w systemach telekomunikacyjnych i sieci energetycznej, Maldonado oczekuje, że ponowny pobór podatku od sprzedaży rozpocznie się najwcześniej w przyszłym miesiącu. 

Zobacz więcej

Plaża w Patillas, Portoryko (źródło: wikipedia, Oquendo)

Nie mam żadnych wpływów podatkowych, a wydatki są gigantyczne, przede wszystkim na pomoc - powiedział Maldonado. Dodał, że "…bez pomocy Kongresu, rząd Puerto Rico nie będzie mógł działać w przyszłym miesiącu".

Zadłużenie kraju szacowane jest na około 74 mld USD. W kraju brakuje pieniędzy na paliwa, wynagrodzenia pracowników i pomoc żywnościową. Tymczasem po kataklizmie, tylko 8,6 proc. konsumentów ma elektryczność, użytkowanie telefon komórkowy jest mocno ograniczone, a wiele górzystych obszarów wiejskich pozostaje niedostępnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / 31 października Portoryko zostanie bez pieniędzy