31. pomysł na... stratę inwestorów

Kazimierz Krupa
26-11-2003, 00:00

Nie minął tydzień, jak rząd ogłosił tryumfalnie: mamy plan, jak ściągnąć do Polski kapitał. Słowem: jedna strategia i aż 30 dobrych pomysłów, jak zmienić prawo i znaleźć pieniądze. Była to reakcja na dramatyczny spadek napływu kapitałów obcych do naszego kraju, na klęski na tym polu, jakie ponosimy w konfrontacji z naszymi południowymi sąsiadami. Plan był autorstwa ministerstwa gospodarki, prace koordynował minister Andrzej Szejna, i naprawdę robił niezłe wrażenie (plan, nie minister). Uznaliśmy to za połowę sukcesu, druga miała przyjść wraz z wdrożeniem przynajmniej połowy tych pomysłów.

Nie przewidzieliśmy jednak, że „Polak potrafi”. Bo jeszcze strategia ministra Szejny nie została przyjęta przez rząd, a już Ministerstwo Finansów dopisało do listy pomysłów swój autorski, trzydziesty pierwszy: projekt ustawy o VAT. Otóż nie przewiduje on, by od 1 maja przyszłego roku działające w naszym kraju firmy eksportujące usługi księgowe, finansowe, prawne i inne, mogły uzyskiwać zwrot podatku VAT.

I tak jednym pociągnięciem długopisu, albo komputerowej myszki, stracił aktualność raport — prognoza McKinsey & Company, który przewidywał, że w ciągu najbliższych pięciu lat mogłoby do nas napłynąć nawet 15 mld euro inwestycji z firm zajmujących się offshoringiem, co mogłoby się przełożyć nawet na 500 tys. nowych miejsc pracy. Gdyby raport wypełnił się tylko w 50 procentach... No cóż. Zapewne nasi sąsiedzi są gotowi zaryzykować i poczekać. Na co natomiast czekają urzędnicy ministra Raczki?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 31. pomysł na... stratę inwestorów