Czytasz dzięki

315 mln zł trafi na konta Puław

ABT
opublikowano: 18-01-2012, 00:00

Spółka podpisała kontrakty na dostawę kaprolaktamu na obiecujące rynki azjatyckie.

Zakłady Azotowe Puławy dobrze zaczęły 2012 r. Spółka ma już cztery nowe kontrakty na sprzedaż kaprolaktamu, warte 315 mln zł. Dla porównania: w roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2011 r. całkowite przychody spółki wyniosły 2,88 mld zł. Kaprolaktam trafi na rynek azjatycki. Rok 2011 stał pod znakiem jego rekordowych cen. W Azji dochodziły one do 3,6 tys. USD/t.

— Rynki te charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem wzrostu na poziomie około 8 proc., wzrost zużycia na świecie wynosi 3 proc., i tam uzyskuje się najwyższe ceny — podkreśla Marek Kapłucha, członek zarządu Puław. Rynek jest na tyle kuszący, że pod koniec 2011 r. Puławy podpisały z Tarnowem porozumienie na temat ewentualnej inwestycji w Chinach lub na Tajwanie. Temat był poruszany podczas misji gospodarczej, która wybrała się do Państwa Środka wraz z prezydentem Komorowskim.

— Udział w tej misji pozwolił na nawiązanie nowych kontaktów, co przyczyni się do lepszej koordynacji projektu i uzyskania dodatkowego wsparcia dla przedsięwzięcia — mówi Marek Kapłucha. Do niedawna polscy producenci sprzedawali do Azji technologię produkcji kaprolaktamu, tworząc sobie niebezpieczną konkurencję.

— Szacujemy, że w 2012 r. Chiny, w związku z rozwojem przetwórstwa, będą musiały importować 620 tys. ton kaprolaktamu. Mimo rosnącej wewnętrznej produkcji Chiny pozostaną w 2012 r. największym importerem na świecie z roczną konsumpcją na poziomie 1,34 mln ton — ocenia Hubert Kamola, dyrektor pionu handlowego Puław. By chronić lokalnych producentów, Chiny wprowadziły cła na import kaprolaktamu z Europy. Puławom udało się wynegocjować obniżenie ich poziomu z proponowanych 15,4 proc. do 4,4 proc. Cło weszło w życie od 22 października 2011 r.

— Monitorujemy wszystkie inwestycje — szczególnie w Chinach — i aktywnie uczestniczymy w procesach administracyjnych, m.in. antydumpingowych — podsumowuje Hubert Kamola.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane