32 mln zł będzie kosztowała obwodnica Proszowic w Małopolsce

PAP
opublikowano: 08-01-2009, 15:08

32 mln zł będzie kosztować budowa obwodnicy Proszowic (woj. małopolskie) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W czwartek Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie i wykonawca - firma Poldim SA w Tarnowie - podpisały umowę na budowę ponad 3- kilometrowej obwodnicy.

Jak zaznaczył wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, obwodnica Proszowic to jeden z kilku elementów planu wyprowadzania ruchu tranzytowego z małopolskich miast i miasteczek, realizowanego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Finansowanie przedsięwzięć drogowych zagwarantowane jest już z unijnych dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Jeszcze w tym roku rozpoczną się budowy obwodnic takich miast i miejscowości, jak: Dobczyce, Olkusz, Zembrzyce, Podegrodzie i Szczurowa.

Burmistrz Proszowic Jan Makowski poinformował, że budowa obwodnicy tego 7-tysięcznego miasta pozwoli odciążyć je od intensywnego ruchu tranzytowego. Obwodnica powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 776 i połączy odcinki wylotowe z Proszowic w kierunku Krakowa i Kazimierzy Wielkiej.

Obwodnica powstanie po północnej i zachodniej stronie miasta. Będzie to droga jednojezdniowa klasy głównej "G". Na jej trasie będzie pięć skrzyżowań, w tym cztery w formie ronda. Wybudowane zostaną także dwa mosty. Według planów droga zostanie oddana do użytku na początku 2011 roku.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 32 mln zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przekroczy 24 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane