34 osoby zginęły w poniedziałkowych zamachach w Bagdadzie

27-10-2003, 19:22

PAP: Poniedziałek był w Bagdadzie najbardziej krwawym dniem od czasu obalenia dyktatury Saddama Husajna - w czterech samobójczych zamachach bombowych zginęło co najmniej 34 ludzi, a ponad 200 zostało rannych.

Celem przeprowadzonej rano akcji terrorystycznej były bagdadzkie biuro Międzynarodowego Czerwonego Krzyża (MCK) i komisariaty policji w różnych częściach miasta. Cztery samobójcze ataki nastąpiły niemal równocześnie. Jak powiedział na konferencji prasowej szef irackiej policji i zarazem wiceminister spraw wewnętrznych Ahmad Ibrahim, 26 spośród 34 zabitych to cywile, a ośmiu to policjanci. Raniono 56 policjantów i 159 cywilów. Do zamachu na siedzibę MCK użyto sanitarnej karetki, załadowanej materiałem wybuchowym.

Ibrahim nie poinformował, czy wśród ofiar są cudzoziemcy. Jednak późniejszy komunikat Centralnego Dowództwa USA podaje, że wskutek wybuchu samochodu-pułapki przy jednym z komisariatów policji o godzinie 8.30 czasu lokalnego zginął żołnierz 1. dywizji pancernej USA, a sześciu zostało rannych. Jest to już 113. amerykański żołnierz, który zginął z rąk Irakijczyków po 1 maja, kiedy to prezydent George Bush ogłosił zakończenie głównych działań bojowych w Iraku.

Amerykański generał Mark Hertling oświadczył na konferencji prasowej, że tego rodzaju terrorystyczna akcja na początku ramadanu - muzułmańskiego miesiąca rytualnego postu - "jest nie tylko przestępcza, jest świętokradcza".

Jak poinformował MCK, zamachu na jego bagdadzką siedzibę dokonano około godziny 8.30. Eksplozja uśmierciła od 10 do 12 osób, w tym dwóch irackich strażników MCK oraz ośmiu robotników przejeżdżających akurat obok ciężarówką. 15 irackich pracowników MCK zostało rannych.

Jak powiedział Reuterowi sierżant Mike Toole z policji wojskowej USA, co najmniej osiem osób zginęło w wybuchu opodal komisariatu policji w dzielnicy Szaab na północnym wschodzie Bagdadu. Według tamtejszego mieszkańca Mohammeda Alego, strażnicy komisariatu czterokrotnie strzelili do nadjeżdżającego samochodu Landcruiser, który przewrócił się i eksplodował.

Informacje uzyskane przez Reutera u personelu szpitalnego mówią o co najmniej 15 ofiarach śmiertelnych ataków na komisariaty w dzielnicach Baja na południowym zachodzie Bagdadu i w zachodniej dzielnicy Chadra.

Iracka policja poinformowała o udaremnieniu piątego zamachu, przy czym jednego z terrorystów zabito, a drugiego raniono. Ponadto niezdetonowane ładunki wybuchowe znaleziono w placówce straży pożarnej i na targowisku.

Prezydent USA George Bush zapowiedział schwytanie i pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców poniedziałkowych ataków terrorystycznych w Iraku, nazywając ich "garstką ludzi, którzy nie chcą, by Irakijczycy żyli w pokoju".

"Są w Iraku terroryści gotowi zabijać kogokolwiek, aby powstrzymać nasze postępy. Znajdziemy tych ludzi i postawimy ich przed obliczem sprawiedliwości" - powiedział Bush w Białym Domu.

Według niemieckiej agencji prasowej dpa, żołnierze amerykańscy ostrzelali w poniedziałek w Faludży (70 km na zachód od Bagdadu) mikrobus z irackimi cywilami. Pięciu ludzi zginęło, trzech zostało rannych.

Świadkowie tego zajścia opowiedzieli o nim fotografowi agencji EPA. Do tragedii doszło wkrótce po tym, kiedy w pobliżu amerykańskiego patrolu zdetonowany został ładunek wybuchowy.

Iracka Rada Zarządzająca winą za poniedziałkowe zamachy obciążyła siły wrogie nowemu porządkowi w Iraku. Członek Rady Abdel Aziz al-Hakim powiedział, że za zamachami stoją ludzie Saddama. "Z całą pewnością byli to jego zwolennicy. Tylko on mógł zrobić coś takiego" - oświadczył al-Hakim.

Zamachy zorganizowano na samym początku ramadanu, muzułmańskiego miesiąca postu i pojednania. Znawcy twierdzą, że prowadzenie w tym czasie działań zbrojnych jest sprzeczne z duchem islamu. Komentatorzy polityczni są zdania, że termin wybrano specjalnie, aby podkreślić panującą w Iraku wrogość wobec Amerykanów.

"Zapowiada się krwawy miesiąc" - powiedział w telewizji Al-Dżazira jeden z publicystów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 34 osoby zginęły w poniedziałkowych zamachach w Bagdadzie