350 mln zł na wizytówkę Krakowa

opublikowano: 24-06-2014, 13:57

Krakowskie Centrum Kongresowe zacznie się bilansować w szóstym roku, potem samorząd ma zacząć na nim zarabiać.

W sierpniu ma zakończyć się budowa Centrum Kongresowego w Krakowie, które ma stać się nową ikoną architektoniczną miasta. Po około miesięcznym okresie odbiorów i dopuszczeń, jesienią nowy gmach będzie mógł przyjąć pierwszych gości.

Zobacz więcej

Dariusz Blocher, szef Budimeksu

- To duża inwestycja, ale nie powinno być już zagrożeń technicznych, czy upadłości podwykonawców, które mogłyby spowodować jakieś opóźnienia terminów – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu generalnego wykonawcy inwestycji.

Poinformował, że wykonawca w sierpniu zakończy prace budowlane, a do połowy września będą trwały odbiory i dopuszczenia przez odpowiednie służby i instytucje. Oficjalne otwarcie Centrum Kongresowego ICE (International Conferencing & Entertainment) władze miasta zapowiedziały na 16 października.

Prezes Budimeksu podkreślił, że gmach budowany od jesieni 2011 r. będzie wizytówką miasta.

Obiekt o całkowitej powierzchni ponad 37 tys. mkw. ma przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzystą elewację gmachu pokrywa abstrakcyjna mozaika z kamienia i kolorowej ceramiki.

Największa sala audytoryjna z estradą pomieści do 2 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą miały pojemność na 600 i 300 osób. Powstał także zespół mniejszych sal konferencyjnych, sala wystawowa, parking podziemny na około 350 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

Od 2007 do 2014 r. na inwestycję - konkurs architektoniczny, projekt i budowę Centrum Kongresowego - wydano 356 mln zł, z czego ok. 83 mln zł to dofinansowanie z funduszy UE.

Obiektem będzie zarządzać Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jego utrzymanie ma kosztować rocznie prawie 7 mln zł. Zgodnie z biznesplanem Centrum zacznie się bilansować w szóstym roku funkcjonowania, później miasto powinno na nim zarabiać. Docelowo w gmachu pracować będą 42 osoby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / 350 mln zł na wizytówkę Krakowa