365 Timing Economic Congress

  • Materiał partnera
opublikowano: 14-11-2019, 15:58

Kilkuset naukowców, przedsiębiorców i samorządowców będzie rozmawiać o megatrendach w gospodarce w perspektywie do 2035 r. podczas 365 Timing Economic Congress, który odbędzie się we Wrocławiu 21 i 22 listopada. Pierwszy trend to nowe dziedziny gospodarki, innowacyjność, wypieranie tradycyjnych sektorów przez nowe, których jeszcze dzisiaj nie potrafimy przewidzieć. Drugi to postępująca globalizacja i konkurencja w wymiarze światowym. Takie są przewidywania prof. dr hab. Andrzeja Kalety, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

— Kolejny to rozwój świata internetowego, nowe metody komunikacji i nowe związane z tym dziedziny. Czwarty zaś to nowe wyzwania ekologiczne i społeczne związane z niespotykanym wcześniej kryzysem klimatycznym oraz narastającymi konfliktami społecznymi — mówi prof. Andrzej Kaleta.

Dr hab. Bogusław Półtorak, prof. UEW, zwraca uwagę na wojny handlowe, długoterminowe niskie stopy procentowe, konsolidację strefy euro i brexit czy zmiany w konkurencyjności spowodowane wzrostem kosztów wynagrodzeń w naszym regionie. Kongres nie bez powodu jest organizowany na Dolnym Śląsku. W liczącym prawie 3 mln mieszkańców województwie działa 380 tys. firm, a nowa powstaje średnio co trzy minuty. W regionie powstaje 8,5 proc. polskiego PKB.

— Po raz drugi spotkamy się w tzw. złotym trójkącie, który tworzą przedstawiciele nauki, biznesu i samorządu, a którego zadaniem powinno być tworzenie takich warunków, aby zmiany w regionalnej gospodarce dało się wprowadzać jak najszybciej. Musimy ułatwiać współpracę między samorządem, nauką i biznesem. Powołujemy takie instytucje otoczenia biznesu jak Dolnośląski Fundusz Rozwoju (DFR), którego celem jest zbudowanie w regionie trwałego, wieloletniego systemu finansowania MŚP — mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

To właśnie DFR oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu organizują 365 Timing Economic Congress. W centrum zainteresowania jego uczestników znajdzie się również człowiek jako wyzwanie dla współczesnych gospodarek.

— Planujemy dyskusję także o tym, czy jesteśmy zakładnikami megatrendów, czy to jednak człowiek stanowi wyzwanie dla współczesnych gospodarek. O tym, jak ważna jest tematyka poruszana na naszym kongresie, świadczyć może tegoroczny Nobel w dziedzinie ekonomii przyznany za badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa — zauważa Marek Ignor, prezes DFR.

Do dyskusji w trakcie kongresu powinny też zachęcić inne zagadnienia, które będą omawiane w jego trakcie:

  • Kto wytycza megatrendy?
  • Jak wyobrażamy sobie polską gospodarkę w tym kontekście do 2035 r.?
  • Jak postęp techniczny zmienia społeczeństwa?
  • Co zamiast ekonomii dzielenia się?

Podczas kongresu stworzona zostanie specjalna strefa networkingowa „Level Up! Innowacja i inspiracja”. Zaplanowano w niej rozstrzygnięcie międzyuczelnianego konkursu na najlepszy projekt nowego biznesu. To propozycja dla studentów i pracowników naukowych wrocławskich uczelni, którzy mają ciekawy pomysł na start-up, ale nie wiedzą, jak zacząć.

Więcej informacji:  www.365timing.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu