368 mln zł od Amiki, Exide i Nowej Gali

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 26-08-2011, 00:00

Powstaną fabryki akumulatorów, kuchenek i płytek, parki biznesowe.

Trzy strefy powiększają się z myślą o inwestorach

Powstaną fabryki akumulatorów, kuchenek i płytek, parki biznesowe.

To ponad 350 miejsc pracy.

Strefy: kostrzyńsko-słubicką, pomorską i starachowicką czeka poszerzenie. A to oznacza inwestycje. W Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSSE) rozbudować chcą się Exide Technologies z Poznania i Amica Wronki. Giełdowa firma zamierza w dwa lata wydać 45,59 mln zł na rozbudowę i modernizację fabryki kuchenek. Gdy polski producent AGD sprzedał zakłady lodówek i pralek Samsungowi, Koreańczycy mieli otrzymać zwolnienia podatkowe w SSE. Ostatecznie z nich zrezygnowali. Amica chce skorzystać z tej formy pomocy publicznej przy inwestycji związanej z modernizacją systemów: malowania, pomiarów temperatury frontów piekarników, metod kontroli mocy akustycznej i transportu wewnętrznego.

Z kolei Exide Technologies myśli o rozbudowie fabryki akumulatorów, która pozwoli na produkcję akumulatorów nowej generacji dla pojazdów z napędem mikrohybrydowym. Jeśli dojdzie do inwestycji, której wartość sięga 144 mln zł, liczba pracowników wzrośnie z 412 do ponad 470 osób w 2014 r. Exide zainwestuje tylko pod warunkiem włączenia zakładu do strefy ekonomicznej. Alternatywą dla Poznania jest Hiszpania, gdzie podobno rząd obiecuje Amerykanom maksymalną dopuszczalną pomoc publiczną.

— Firmy dopiero złożyły listy intencyjne. Do inwestycji jeszcze daleka droga — zastrzega Roman Dziduch, wiceprezes KSSSE.

Rośnie klaster

Największy projekt ma zrealizować Ceramika Nowa Gala. W Końskiem, na 26 ha, planuje budowę fabryki.

— Firma chce zainwestować 178,9 mln zł i stworzyć 254 etaty — mówi Cezary Tkaczyk, wiceprezes SSE "Starachowice".

To drugie zezwolenie tej firmy na działalność w starachowickiej strefie (pierwsze odebrała w 2004 r.). Na najnowszy projekt CNG ma ponad 50 mln zł grantu z programu wspierania inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki. W starachowickiej strefie działa dziesięciu producentów ceramiki budowlanej, którzy zainwestowali ponad 230 mln zł i zatrudniają ponad 660 osób. Najwięcej z nich działa właśnie w Końskiem.

Dwa parki

Pomorska strefa obejmie 3 ha terenów Stoczni Gdynia, gdzie za 90 mln zł buduje Bałtycki Park Przemysłowy. Pieniądze będą pochodzić z oszczędności samej strefy, kredytu z Agencji Rozwoju Przemysłu i funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. W przyszłości do strefy wejdzie więcej terenów stoczni. W SSE znajdzie się też 0,7 ha w Gdańsku, gdzie strefa kończy trzeci etap budowy Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Pojawi się tu 3,2 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Projekty rozporządzeń zmieniających granice stref musi jeszcze zatwierdzić rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu