38 mln euro w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

22-05-2007, 16:07

Blisko 38 mln euro, głównie na projekty edukacyjne, informacyjne oraz działania prospołeczne, mogą otrzymać organizacje pozarządowe ze specjalnego funduszu, utworzonego dla nich w ramach tzw. Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wnioski w konkursie można zgłaszać do 8 czerwca.

Szczegóły konkursu w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych (FOP) przedstawił we wtorek Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, który chce zachęcić lokalne związki, stowarzyszenia i inne organizacje, do skorzystania z tej formy finansowania.

"Z naszych obserwacji wynika, że wiedza na temat Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) jest wciąż mniejsza, niż w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Dotyczy to także FOP. Dlatego planujemy wkrótce cykl bezpłatnych spotkań na ten temat" - powiedział PAP Łukasz Łata z urzędu wojewódzkiego.

Pomoc w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego jest udzielana na podstawie dwóch umów, zawartych przez polski rząd jesienią 2004 r. Oba mechanizmy powstały w związku z rozszerzeniem UE w 2004. Darczyńcy - Norwegia, Islandia i Lichtenstein - nie są członkami Unii, ale należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który włącza je do europejskiego wspólnego rynku. Polska, wstępując do UE, także stała się członkiem EOG.

W ramach tych mechanizmów na FOP przeznaczono blisko 38 mln euro, które będą dzielone w ramach otwartych konkursów projektów, organizowanych w latach 2007-2009. Pierwszy konkurs właśnie jest w toku. Fundusz będzie działał do końca kwietnia 2011 roku.

FOP ma wspierać realizację niekomercyjnych przedsięwzięć, przyczyniających się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w krajach EOG oraz zwiększających aktywność obywatelską. Minimalna wartość projektów w ramach FOP wynosi 5 tys. euro, maksymalna 250 tys. euro. Fundusz składa się z trzech działów tematycznych: demokracja i społeczeństwo obywatelskie, ochrona środowiska i zrównoważony rozwój oraz równe szanse i integracja społeczna.

Pierwszy segment współfinansuje działania na rzecz wspierania poszanowania zasad demokracji, podniesienia stanu wiedzy na temat zasad demokratycznych i społeczeństwa obywatelskiego oraz wzmacniania potencjału organizacji pozarządowych.

Projekty w ramach drugiego komponentu powinny dotyczyć działań informacyjnych i edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska, wdrażania przepisów z tej dziedziny oraz ochrony naturalnego dziedzictwa. Wspierana będzie też proekologiczna restrukturyzacja rynku turystycznego.

Celem trzeciego priorytetu jest wsparcie na rzecz osób pokrzywdzonych i dyskryminowanych, aktywizacja zawodowa grup wykluczonych oraz stymulowanie rozwoju lokalnego i regionalnego. Komponent ten finansuje też działania z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego, pobudzające rozwój lokalnej społeczności.

Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie z mechanizmów norweskiego i EOG ogłoszono jesienią 2005 roku. Wybrano wówczas 147 z 1,4 tys. wniosków, na kwotę ok. 175 mln euro. Kolejny nabór, w ramach którego do podziału jest prawie 177 mln euro, trwał od początku tego roku do połowy kwietnia. Zgłoszono prawie 1,2 tys. wniosków. Następny etap składania wniosków planowany jest na przełom 2007 i 2008 roku. Łącznie z obu mechanizmów Polska ma otrzymać 533,51 mln euro, które powinny być wykorzystane do 2009 roku.

Z tzw. mechanizmu norweskiego mogą być finansowane projekty związane z realizacją przedsięwzięć prorozwojowych, dzięki którym zmniejszone zostaną różnice ekonomiczne i społeczne w EOG, np. ochrona środowiska, ochrona dziedzictwa kulturowego, opieka zdrowotna, badania naukowe. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 38 mln euro w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych