3,81 zł za PDA PGNiG na zamknięcie pierwszego dnia notowań

Polska Agencja Prasowa SA
23-09-2005, 17:55

3,81 zł płacono w piątek za prawa do akcji (PDA) Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na zakończenie pierwszego dnia notowań gazowej spółki na warszawskiej Giełdzie. Oznacza to kurs wyższy o 27,85 proc. w porównaniu z kursem odniesienia, który wynosił 2,98 zł - poinformowała w piątek GPW w komunikacie.

3,81 zł płacono w piątek za prawa do akcji (PDA) Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na zakończenie pierwszego dnia notowań gazowej spółki na warszawskiej Giełdzie. Oznacza to kurs wyższy o 27,85 proc. w porównaniu z kursem odniesienia, który wynosił 2,98 zł - poinformowała w piątek GPW w komunikacie.

Bezpośrednio po rozpoczęciu notowań ciągłych, kurs PDA gazowej spółki wyniósł 4 zł, co oznaczało wzrost o 34,23 proc. w stosunku do kursu odniesienia. Był to największy w tym roku procentowy wzrost kursu na otwarcie debiutującej spółki.

Obroty na walorach PGNiG wyniosły w piątek prawie 1,67 mld zł.

PGNiG jest 27. spółką debiutującą na GPW w 2005 r. i 250 spółką giełdową. Jak poinformowała GPW, wartość oferty PGNiG była największa wśród ofert publicznych w 2005 r. oraz trzecia pod względem wielkości w historii warszawskiej giełdy (w 2004 r. wartość oferty PKO BP wyniosła 7,89 mld zł, a w 1998 r. oferta TP wyniosła 3,16 mld zł).

W piątek PGNiG sprzedało 900 mln akcji serii B za blisko 2,7 mld zł. Łącznie nowi akcjonariusze posiadają ok. 15 proc. akcji PGNiG.  W ocenie prezesa PGNiG Marka Kossowskiego, inwestorzy bardzo dobrze zareagowali na ofertę spółki. Podkreślił, że dodatkowe środki pozyskane z emisji pozwolą na sfinansowanie planowanych inwestycji w większej części ze środków własnych, a w mniejszym stopniu - z kredytów. Dodał, że spółka będzie mogła zaangażować się też w projekty o charakterze międzynarodowym.

Minister skarbu Jacek Socha powiedział w czwartek na giełdzie, że PGNiG pozyskał z emisji 2,7 mld zł, a więc o 1,2 mld zł więcej, niż planowano, co pozwoli na dodatkowe inwestycje w wydobycie gazu i ropy w Polsce.

Socha zwrócił uwagę, że emisja akcji PGNiG nie oznacza prywatyzacji, a upublicznienie spółki. "Skarb Państwa w dalszym ciągu posiada kontrolę nad PGNiG" - wyjaśnił. Zdaniem ministra, dla następnego rządu najlepszym rozwiązaniem nie byłaby sprzedaż istniejących akcji PGNiG, ale dalsze podwyższanie kapitału spółki. Socha powiedział też dziennikarzom, że do Ministerstwa Skarbu Państwa nie wpłynął żaden dokument od polityków protestujących przeciw wejściu PGNiG na giełdę.

Wcześniej liderzy PiS i PO Jarosław Kaczyński i Jan Rokita zapowiadali, że w przypadku udostępnienia akcji PGNiG osobom trzecim przed zmianami dotyczącymi własności aktywów przesyłowych, powołany przez PiS i PO rząd wniesie projekt ustawy w sprawie nacjonalizacji aktywów związanych z przesyłem gazu.

Zdaniem prezesa Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP Jana Kuźmy, przeprowadzenie renacjonalizacji części aktywów PGNiG byłoby bardzo skomplikowane. "To nie jest czas roku 1945 i dekretów, które do dnia dzisiejszego odczuwają Polacy, w związku z tym takie działanie oznaczałyby odszkodowanie" - powiedział PAP Kuźma.

Zdaniem Kuźmy czas na przeprowadzenie oferty PGNiG był znakomity, ze względu na bardzo dobre nastroje panujące na rynkach i rosnące ceny surowców, przekładające się na wzrost kursów spółek z branży. Obecnie - w jego opinii - niewykluczona będzie korekta notowań giełdowych w Polsce, podobnie jak na rynkach światowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / 3,81 zł za PDA PGNiG na zamknięcie pierwszego dnia notowań