4 gwiazdy Portfela PB

Komitet Inwestycyjny
opublikowano: 19-11-2009, 15:25

Sezon wyników kwartalnych za nami. Czas przyjrzeć się, jak radzą sobie spółki z Portfela PB. Przygotowalismy też dla czytelników niespodziankę. A najjaśniej świecą ...

Giełdowe spółki właśnie zakończyły publikację wyników finansowych III kwartału. Generalnie jest dobrze. Wyniki często były lepsze niż przewidywali analitycy. My sprawdziliśmy, jak wypadły firmy wybrane przez nas i naszych czytelników do „Portfela PB”. I co ważniejsze - jak cenzurki przełożyły się na notowania akcji. Szykujemy też niespodziankę. W najbliższych dniach spotkamy się z prezesem jednej z "naszych" spółek, aby zadać mu pytania od naszych czytelników. Ale po kolei.

Inwestorzy ciepło przyjęli wyniki niedawno kupionego do portfela ABM Solid (kurs w tym miesiącu podskoczył o 10 proc.). Na poziomie jednostkowym wyniki już tradycyjnie były lepsze, niż po konsolidacji, gdzie ciężarem są wciąż kiepskie rezultaty Resbudu. W sumie jednak grupa ma po trzech kwartałach 4,8 mln zł zysku netto, z czego 94 proc. wypracowano w ciągu minionych trzech miesięcy. Jeśli w bieżącym kwartale nie będzie przykrych niespodzianek w postaci np. rezerw (takie były już w tym roku w Resbudzie) czy strat na derywatach, to tarnowska firma powinna zakończyć rok dwucyfrowym wynikiem netto. Portfel zamówień na przyszły rok przekracza 200 mln zł.

Powody do zadowolenia dały nam też dwa blue chipy – PKO BP i Grupa Lotos - których akcje zajmują sporą część naszego portfela. Oba osiągnęły wyniki lepsze od oczekiwań, co tym bardziej warte podkreślenia, że generalnie otoczenie nie było dla nich sprzyjające. Analitycy podkreślają, że PKO BP bardzo dobrze wykorzystało czas spowolnienia gospodarczego i umocniło przewagę nad konkurencją, zwiększając udziały praktycznie we wszystkich najważniejszych segmentach rynku. Z kolei w Lotosie efekty (zwłaszcza z punktu widzenia płynności finansowej, o którą rok temu można było mieć spore obawy) przyniosło zaciskanie pasa. Firma wypracowała też bardzo dobry i dużo wyższy od oczekiwań zysk operacyjny. To plus dobre perspektywy (przy czym lepsze dla PKO BP, nieco gorsze dla Lotosu) są mocnym argumentem za trzymaniem obu walorów w portfelach. Kursy blue chipów wzrosły w listopadzie o 4-7 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na giełdzie wciąż nieźle radzi sobie Dom Development. Jego akcje podrożały w tym miesiącu o kolejne 7 proc. Co z wynikami? Rewelacji nie było, choć oczekiwania rynkowe też nie były wygórowane. Światełko w tunelu to rosnąca powoli sprzedaż mieszkań (efekt niskich stóp procentowych, odważniejszej polityki kredytowej banków i nieco lepszej koniunktury na rynku pracy) oraz niższe koszty budowy. Developer, który był jednym z większych pesymistów na parkiecie, dał zielone światło na rozpoczęcie kolejnych inwestycji.

Większych emocji nie wzbudziły rezultaty Kruszwicy, choć należy uznać je za umiarkowanie dobre. W III kw. zysk netto spółki wyniósł 35,7 mln zł i był tylko nieco niższy, niż przed rokiem. Narastająco po trzech kwartałach zysk sięga 110 mln zł (-6 proc.), bo niższe w porównaniu z ub. r. są też przychody (-3,5 proc.). Akcje przeceniono.

Największy znak zapytania to BBI Capital. To najgorsza dotychczas nasza inwestycja. Nie ucinamy strat, ale też nie uśredniamy ceny zakupu. Wciąż wierzymy, że poprawa nastrojów na rynku kapitałowym z czasem przełoży się też na giełdowy kurs funduszu, który jest akcjonariuszem kilku spółek giełdowych. Utwierdzają nas w tym wyniki finansowe III kwartału (5,4 mln zysku netto). Mamy nadzieję, że tu może być już tylko lepiej. Zwłaszcza, że od lutowego dna bessy kurs BBI Capital jest „tylko” o ok. 30 proc. wyższy. Do szczytu z 2007 roku brakuje mu – bagatela – 400 proc. Mamy nadzieję, że już w najbliższych dniach osobiście - jako drobny akcjonariusz - nasza kamera spotka się z prezesem funduszu, Dawidem Sukaczem. Zadamy mu nurtujące naszych czytelników pytania. Od dzisiaj można je zadawać na forum pb.pl (tutaj).

Rozczarowaniem dla nas i dla innych akcjonariuszy są z pewnością wyniki Anti. W trzecim kwartale firma zanotowała niespodziewaną stratę w wysokości 914 tys. zł (mimo dwukrotnego wzrostu przychodów do 12,36 mln zł), która jest konsekwencją kiepskiej rentowności długoterminowych kontraktów. W czwartym kwartale ma być lepiej i straty po trzech kwartałach (541 tys. zł) mają być nadrobione. Perspektywy nie są jednak najlepsze, bo jak przyznaje zarząd, zdobywanie nowych zleceń w przetargach wymusza w ostatnim czasie obniżanie marż. Nasz forumowicz „Qatar” w optymistycznym tonie pisze, „Widać że spółka jest młoda i dopiero szuka miejsca na rynku małej architektury, gdzie konkurencja jest duża. Na razie powinna skupić się na nowych kontraktach i wzroście sprzedaży i udziału w rynku, a zysk "sam" przyjdzie”. Kurs Anti konsoliduje się w pobliżu ceny naszego zakupu (4,87 zł).

Portfel PB założyliśmy w kwietniu tego roku. Kupujemy bądź sprzedajemy akcje na podstawie propozycji i argumentów naszych czytelników składanych na forum pb.pl. Po siedmiu miesiącach jesteśmy na 55-procentowym plusie. Więcej o Portfelu PB - tutaj.

Partner Portfela PB:


 4 gwiazdy Portfela PB4 gwiazdy Portfela PB4 gwiazdy Portfela PB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komitet Inwestycyjny

Polecane