4 proc. odsetek to tylko wabik

Monika Dekrewicz Bankier.pl
opublikowano: 13-02-2017, 22:00

Najlepsza lokata kwartalna pozwoli zarobić nawet 4 proc. w skali roku, ale takie oprocentowanie dostępne jest wyłącznie dla wkładu do 10 tys. zł.

Oszczędności w wysokości 10 tys. zł najlepiej na trzy miesiące ulokować w jednym z dwóch banków. Najwyższą stawkę proponują Nest Bank (Nest Lokata Witaj) oraz PlusBank (Lokata na start). 4 proc. w skali roku będzie jednak nagrodą dopiero za spełnienie dodatkowych warunków. Nest Lokata Witaj jest dostępna dla nowych klientów, którzy otworzą w banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Z Lokaty na start w PlusBanku mogą skorzystać dotychczasowi klienci, o ile nie korzystali z innych produktów depozytowych banku.

Drugim wymogiem oferty jest posiadanie konta osobistego w PlusBanku. Drugie miejsce w zestawieniu ofert z dodatkowymi warunkami zajmują Idea Bank (Lokata Happy) oraz mBank (Lokata dla nowych klientów) ze stawką o 0,50 pkt. proc. niższą, niż proponują liderzy rankingu. Oba banki pozwolą na otwarcie rachunku depozytu jedynie pod warunkiem posiadania statusu nowego klienta. Aby otrzymać 3,5 proc. w mBanku, klient będzie musiał założyć również konto osobiste.

Na trzeciej pozycji ex aequo uplasowały się usługi trzech instytucji. Alior Bank (Lokata na Start proponowana w ramach działalności przejętej z Banku BPH), Bank Millennium (Lokata Mobilna otwarta w ramach rozszerzonej rzeczywistości) oraz BGŻOptima (Lokata Bezkarna) kuszą oprocentowaniem w wysokości 3 proc. w skali roku, jednak również w ich przypadku klient będzie musiał podpisać umowę na dodatkowy produkt.

Bez przeszkód

Najlepsza lokata kwartalna bez dodatkowych warunków na kwotę 10 tys. zł ma w lutym stawkę 2,05 proc. w skali roku. e-Lokatę oranżową Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie można otworzyć przez internet. Kolejne propozycje mają już stawkę niższą niż 2 proc. w skali roku. Drugie miejsce zajmują trzy oferty — e-Lokata Tradycyjna od Getin Banku, Lokata Karnawałowa od Idea Banku oraz Lokata Carnaval w Lion’s Banku. Wybierając jeden z wymienionych depozytów, można otrzymać oprocentowanie wynoszące 1,85 proc. w skali roku.

Najniższy stopień podium okupują PlusBank (Lokata internetowa) oraz Toyota Bank (Lokata standardowa) 1,65 proc. Klienci z grubszymi portfelami o stawce 4 proc. w skali roku mogą zapomnieć. Najlepsza oferta lokaty kwartalnejdla wkładu wynoszącego 100 tys. zł ma stawkę 3 proc. w skali roku. Tyle proponuje Idea Bank na Lokacie Happy Plus, skierowanej do nowych klientów.

Depozyt jest oprocentowany niżej od siostrzanej propozycji — Lokaty Happy, na której można odłożyć maksymalnie 10 tys. zł. Klienci, którzy zdecydują się na założenie konta oszczędnościowego w BGŻOptima, będą mogli skorzystać z Lokaty Bezkompromisowej na 2,50 proc. w skali roku, która zajmuje pozycję wicelidera. BGŻOptima zastosował taki sam manewr jak Idea Bank i stworzył podobną lokatę do posiadanej już w portfolio Lokaty Bezkarnej. Na lokacie Bezkompromisowej można zdeponować pięciokrotnie większą sumę, jednak jest to okupione niższą stawką.

Obie oferty są dostępne dla nowych klientów banku. Trzecie miejsce należy do energoLokaty 3M Plus, dostępnej w neoBanku. Tu stawka wynosi 2,40 proc. w skali roku, a wymagania to założenia konta osobistego lub portfela depozytowego. Również w tym wypadku oferta jest skierowana tylko do tych, którzy jeszcze nie korzystali z usług tego banku.

Przełamania

W ostatnim czasie banki często decydowały się na aktualizowanie tabel oprocentowania lokat, które zwykle nie zwiastowały dla klientów dobrych wieści. Tym razem ciągłe obniżki zostały przełamane również pozytywnym akcentem. Dobrą wiadomością może być możliwość otwarcia Lokaty na start w Alior Banku w ramach działalności przejętej z Banku BPH.

Atrakcyjne oprocentowanie w wysokości 3 proc. w skali roku pozwoliło zająć lokacie wysoką, trzecią pozycję w zestawieniudepozytów na 10 tys. zł z dodatkowymi warunkami. Oferta jest ograniczona czasowo, a ostatni dzień jej obowiązywania został wyznaczony na 20 marca. Do zestawień na niższą kwotę zawitały również depozyty oferowane pod marką Lion’s Bank. Instytucja obniżyła wymagania dotyczące kwoty minimalnej w przypadku dwóch nowych produktów.

Lokatę Carnaval można założyć od 10 tys. zł w dwóch wariantach — z kontem osobistym lub bez. Wyższe oprocentowanie czeka na tych, którzy zdecydują się na ROR. W przypadku lokat na 10 tys. zł na podwyżkę oprocentowania zdecydował się jedynie Getin Bank, który podniósł stawkę e-Lokaty Tradycyjnej o 0,10 pkt. proc., co pozwoliło jej skoczyć o oczko wyżej w zestawieniu. energoLOKATA 3M Plus od neoBanku oferuje mniej o 0,20 pkt. proc. niż przed miesiącem, jednak bank dość często modyfikuje stawki na swoich produktach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Dekrewicz Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 4 proc. odsetek to tylko wabik