4 razy „kupuj” dla giełdowych banków

opublikowano: 21-09-2015, 22:00

Inwestorzy nie powinni traktować politycznych obietnic poważnie, a strach przed znokautowaniem banków był przesadzony, wynika z raportu mDM.

Biorąc pod uwagę coraz mniejsze szanse na wejście w życie ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych oraz proponowaną zmianę formy podatku bankowego od aktywów na podatek transakcyjny (FTT) uważamy, iż znaczący spadek indeksu WIG Banki od początku roku (13 proc.) mógł być nieuzasadniony — uważają Michał Konarski i Marta Polańska, analitycy mDomu Makleskiego, którzy w raporcie zatytułowanym „Karuzela wyborczych obietnic” zawarli cztery pozytywne i cztery neutralne rekomendacje dla akcji giełdowych instytucji finansowych. Specjaliści zastrzegli jednak, że oba kluczowe dla finansów sektora projekty wciąż ewoluują, w związku z czym trudno nakreślić jednoznaczny scenariusz rozwoju sytuacji.

Zdaniem analityków mDomu Maklerskiego, restrukturyzacja kredytów walutowych zostanie odłożona w czasie (sami politycy PO nie wykluczają, że projektu nie uda się przeprowadzić przez parlament w tej kadencji), a szanse na jej wprowadzenie po wyborach maleją.

— Konwersja kredytów we frankach spowodowałaby znaczne uszczuplenie przychodów z CIT, co może mieć kluczowe znaczenie dla napiętych wyborczych budżetów partii. Z drugiej strony, PiS w ostatnich dniach stwierdził, że koncepcja podatku od sumy aktywów nie jest przesądzona i może zostać zastąpiona inną. Uważamy, że formuła podatku transakcyjnego (FTT) byłaby prostsza do przeniesienia na klientów, analogicznie jak stało się to na Węgrzech — dodają eksperci.

W ich ocenie, brak podatku bankowego i ustawy frankowej wciąż są możliwe, choć najbardziej prawdopodobny jest ten, w którym po zwycięstwie PiS wprowadzony zostanie podatek w formie FTT. — W tym wariancie zalecamy kupno walorów Getin Noble Banku, PKO BP, Banku Millennium oraz Alior Banku — radzą analitycy biura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 4 razy „kupuj” dla giełdowych banków