4 stycznia wyrok dot. orzeczenia sądu arbitrażowego w sprawie PTC

Polska Agencja Prasowa SA
21-12-2005, 13:55

4 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie ogłosi wyrok w sprawie uznania wyroku wiedeńskiego sądu arbitrażowego, dotyczącego własności udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej.

4 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie ogłosi wyrok w sprawie uznania wyroku wiedeńskiego sądu arbitrażowego, dotyczącego własności udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej.

    Wiedeński sąd arbitrażowy w grudniu 2004 roku stwierdził, że sprzedaż w 1999 roku przez Elektrim 48 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) na rzecz kontrolowanego przez francuski Vivendi Elektrimu Telekomunikacja (ET) była bezskuteczna.

    Podczas środowej rozprawy przedstawiciele ET złożyli wniosek o odrzucenie przez sąd apelacyjny decyzji sądu I instancji, który w styczniu br. uznał orzeczenie sądu arbitrażowego za obowiązujące na terytorium Polski oraz wniosek o ponowne rozpatrzenie przez niego sprawy.

    Swoje wnioski argumentowali tym, iż ET nie zostało dopuszczone przez sąd I instancji do udziału w sprawie oraz tym, iż sąd nie zajmuje się kwestią uznania całości orzeczenia sądu arbitrażowego, tylko jego części. 

    Natomiast prawnicy drugiej strony - Elektrim oraz T-Mobile, należącego do niemieckiego operatora Deutsche Telekom, chcieli, by sąd oddalił apelacje złożoną przez ET oraz prokuraturę.

    W grudniu 2004 roku sąd arbitrażowy w Wiedniu uznał, że decyzja sądu oznaczała, iż Elektrim w dalszym ciągu pozostaje właścicielem 48 proc. udziałów w PTC.

    Polski sąd w styczniu br. zdecydował o rozciągnięciu decyzji wiedeńskiego arbitrażu na terytorium Polski. To orzeczenie sądu doprowadziło do zmiany w lutym 2005 roku wpisu w rejestru sądowego, wykreślenia ET jako udziałowca PTC na korzyść Elektrimu, zmian we władzach spółki i trwającego od tego czasu kryzysu w PTC.

    Pod koniec sierpnia sąd zakwestionował poprawność lutowych zmian i nakazał ponowne rozpatrzenie wniosku o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

    W połowie listopada KRS odrzucił ten wniosek, co oznaczało, że według wpisu w KRS właścicielem 48 proc. udziałów w PTC jest ET.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / 4 stycznia wyrok dot. orzeczenia sądu arbitrażowego w sprawie PTC