40 mln zł na innowacje do wzięcia w konkursie

opublikowano: 22-12-2015, 22:00

Pieniądze z programu Tango mają ułatwić jednostkom naukowym i uczelniom wprowadzanie na rynek nowoczesnych technologii.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiły nabór do drugiej edycji konkursu Tango, którego celem jest promocja transferu wyników badań i innowacji na rynek. Jego budżet to 40 mln zł. Tango ma pomóc jednostkom naukowym i uczelniom przy komercjalizacji nowych technologii, produktów i usług. Jego zadaniem jest również zacieśnienie relacji pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami.

Finansowane będą działania związane m.in. z koncepcjami rynkowego wykorzystania prac badawczych, pozyskiwaniem partnerów, chętnych wspomóc naukowców w procesie komercjalizacji badań, ochroną własności intelektualnej, analizą potencjału rynkowego projektów czy dalszymi pracami rozwojowymi. — Łącząc siły z NCN zapewniamy najlepszym projektom wsparcie, które pomoże wdrożyć do praktyki gospodarczej obiecujące wyniki badań poznawczych. Nasz konkurs stanowi także mocny impuls do zacieśniania współpracy naukowców z przedsiębiorcami, którzy powinni w jak największym stopniu wykorzystywać potencjał najlepszych zespołów badawczych. Także od efektywnejwspółpracy na tym polu zależy tempo wzrostu innowacyjności naszej gospodarki — mówi prof. Krzysztof Kurzydłowski, dyrektor NCBR. Nabór wniosków wstępnych prowadzony będzie do 15 marca 2016 r. O pieniądze mogą się ubiegać jednostki naukowe, centra naukowe Polskiej Akademii Nauk, centra naukowe działające przy uczelniach, a także sami naukowcy. Na jeden projekt pozyskać można nawet 1,15 mln zł. W ramach pierwszej edycji Tanga dofinansowanie otrzymało 51 projektów, w tym system HydroProg do wczesnego ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych, metoda wykorzystania sensorów ubieralnych do świadczenia usług telemedycznych i technologia eko-klejenia materiałów kompozytowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu