40 proc. Amerykanów uważa, że recesja już trwa, lub jest blisko

opublikowano: 26-06-2019, 19:23

Amerykanie nie mają już tak dobrej oceny stanu gospodarki, jak jeszcze niedawno.

Serwis Bankrate.com przeprowadził sondaż, z którego wynika, że 40 proc. Amerykanów jest przekonanych iż recesja już  się rozpoczęła lub dojdzie do niej w okresie najbliższych 12 miesięcy. 

- Wyraźny kontrast między tym, jak gospodarkę oceniają zwykli Amerykanie, a tym co mówią dane, podkreśla ryzyko znalezienia się w recesji – powiedział Greg McBride, główny analityk Bankrate.com. - Konsumenci, którzy myślą, że gospodarka jest słaba, wydają mniej, a właściciele biznesów, którzy myślą, że gospodarka jest słaba, nie zatrudniają więcej ludzi – dodał. 

Ekonomiści nie podzielają jednak obaw zwykłych Amerykanów. Julia Coronado, szefowa firmy badawczej Macropolicy Perspectives zwraca uwagę, że stopa bezrobocia jest najniższa od 50 lat, a wzrost PKB wciąż solidny. Dodatkowo rynki akcji rosną, a inflacja jest niska.

- Wiemy jednak, że jest problem rosnącej nierówności dochodów i bogactwa, który spowodował, że wiele gospodarstw domowych wciąż czuje się zagrożona – powiedziała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu