405 przypadków niewypłacalności firm w pierwszym półroczu 2005

Polska Agencja Prasowa SA
20-07-2005, 11:39

Od stycznia do czerwca 2005 roku w Polsce zanotowano 405 przypadków niewypłacalności firm. Jest to o 36proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podała Coface Intercredit Poland w środowym raporcie.

Od stycznia do czerwca 2005 roku w Polsce zanotowano 405 przypadków niewypłacalności firm. Jest to o 36proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podała Coface Intercredit Poland w środowym raporcie.

    Najbardziej ryzykowną branżą ze względu na wypłacalność jest od wielu lat handel hurtowy.

    "Najwięcej upadłości w Polsce w pierwszym półroczu bieżącego roku zarejestrowano w handlu hurtowym - 89, co stanowi 22 proc. wszystkich przypadków niewypłacalności" - napisano w raporcie.    "Na drugim miejscu znalazło się budownictwo, z 68 bankructwami. Wiele firm z tej branży w ostatnim okresie notuje poprawę koniunktury" - dodano.

    Według badań Coface Intercredit, produkcja artykułów spożywczych i napojów znalazła się na trzecim miejscu z 32 upadłościami.

    "Branża ta, wbrew ogólnie pozytywnej tendencji, zanotowała o 33 proc. więcej przypadków niewypłacalności niż w roku ubiegłym. Częstym powodem problemów firm jest tu niedostosowanie inwestycji do faktycznych potrzeb rynku" - napisano w raporcie.

    W handlu detalicznym, według Coface Intercredit, nastąpiła znaczna poprawa (53 proc.) w porównaniu z rokiem ubiegłym.

    "Po wielu latach ostrej selekcji firm z tego sektora sytuacja w branży ustabilizowała się. Znacznie przyczynił się do tego wzrost popytu krajowego" - podano. Według analityków Coface Intercredit, okres kryzysu branża ma już za sobą.

    Od przynajmniej dwóch lat nie zbankrutowało żadne przedsiębiorstwo w sektorach: ubezpieczeń i funduszy emerytalnych oraz wydobycia ropy i gazu.

    "Ponadto w 2005 roku upadłości nie zanotowały następujące branże: rybołówstwo i rybactwo, produkcja maszyn biurowych i komputerów, produkcja pojazdów i przyczep oraz pozostałego sprzętu transportowego, wywóz śmieci, ścieków, zagospodarowanie odpadów, a także ochrona zdrowia" - podkreślają analitycy Coface Intercredit. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / 405 przypadków niewypłacalności firm w pierwszym półroczu 2005