408 mln zł na wsparcie biznesu z Pomorza

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 09-08-2017, 22:00

Mali gracze z regionu mogą starać się o pożyczki na projekty inwestycyjne z Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+.

Woj. pomorskie jest pierwszym samorządem, który z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił finansowanie zwrotne dla przedsiębiorstw z nowej perspektywy. W dyspozycji — zarządzanego przez państwowy bank — Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+, który ruszył jeszcze w ubiegłym roku, jest aż 408,4 mln zł. W środę BGK podpisał dwie umowy z pośrednikami finansowymi, którzy będą oferować wsparcie firmom z Pomorza. Są to: Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych oraz Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Na rozwój pomorskiego biznesu przeznaczą odpowiednio: 36 mln zł i 30 mln zł. Wraz z wkładem budżetu państwa do firm z regionu trafi blisko 90 mln zł. Obaj pośrednicy będą oferować mikropożyczki oraz pożyczki rozwojowe na przedsięwzięcia realizowane przez mikro- i małe przedsiębiorstwa na terenie województwa pomorskiego. Po wykorzystaniu ich przez przedsiębiorców pieniądze będą wracały do Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+, dzięki czemu skorzystają z nich kolejne firmy. Celem programu jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności MSP, a także zachęcanie ich do wchodzenia na rynek z nowymi produktami i usługami. Jeszcze w tym miesiącu BGK podpisze kolejną umowę z konsorcjum: Żuławskim Bankiem Spółdzielczym i Bankiem Spółdzielczym w Dzierzgoniu na łączną kwotę 24 mln zł.

— Zwiększenie roli instrumentów zwrotnych w finansowaniu inwestycji to jeden z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Chcemy, by z ich pomocą były realizowane projekty o jak najwyższej wartości — mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju, zwraca uwagę, że fundusze te działają w gospodarce znacznie dłużej niż tradycyjne granty.

— Bank Gospodarstwa Krajowego współpracuje z samorządami województw przy zarządzaniu pieniędzmi unijnymi, które wspierają lokalną przedsiębiorczość. Dotychczas zachęciliśmy ponad 30 tysięcy firm w całej Polsce, aby zaczęły korzystać z pożyczek, gwarancji i wejść kapitałowych — zaznacza Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK. Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego, podkreśla, że instrumenty zwrotne wypełniają lukę dotyczącą finansowania małego biznesu.

— Województwo pomorskie pozostaje liderem wdrażania instrumentów zwrotnych. Jako pierwsze podpisało umowy z pośrednikami finansowymi z regionalnych programów operacyjnych — konkluduje Mieczysław Struk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu