430 mln zł na wsparcie małego biznesu z Pomorza

Dorota Zawiślińska
03-10-2016, 22:00

Ruszył Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+. Region jako pierwszy uruchomił z pomocą BGK zwrotne finansowanie dla firm z pieniędzy nowej perspektywy

Zarząd województwa pomorskiego podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), dzięki której do mikro-, małych i średnich firm z regionu trafi 430 mln zł w postaci kredytów, pożyczek, poręczeń oraz inwestycji kapitałowych. Unijna kasa zwrotna zasili Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+. Województwo jest pierwszym samorządem, który z pomocą państwowego banku uruchamia finansowanie zwrotne z nowej perspektywy unijnej.

SKORZYSTA REGIONALNY BIZNES:
Zobacz więcej

SKORZYSTA REGIONALNY BIZNES:

Tylko w tzw. pierwszym obrocie zakontraktowane fundusze trafią do około dwóch tysięcy firm i posłużą wzmocnieniu ich konkurencyjności — szacuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. ARC

Więcej zwrotnych

W obecnym rozdaniu funduszy unijnych rola, a także skala instrumentów zwrotnych będzie większa niż do tej pory. Ma to dotyczyć szczególnie prostszych inwestycji, które przedsiębiorcy będą mogli finansować już nie za dotacje, ale m.in. za pomocą poręczeń czy kredytów. Ministerstwo Rozwoju chce, by ich pula wyniosła przynajmniej 8 mld EUR. Na razie instrumentów zwrotnych jest blisko 4 mld EUR, z czego połowa pochodzi z krajowych programów operacyjnych, a druga — z regionalnych. Dlatego resort analizuje wszystkie programy, ich priorytety i działania, aby zastąpić wpisane tam granty instrumentami zwrotnymi.

— Doświadczenia lat 2007-13, jak również wypracowane z pierwszymi regionami zasady współpracy publiczno-publicznej na lata 2014-20 pozwolą szybko uruchomić zwrotne formy finansowania inwestycji. Przełoży się to na przyspieszenie tempa wykorzystania funduszy europejskich. Korzyści z realizacji przedsięwzięć prorozwojowych w formule zwrotnej są oczywiste. Zachęcam więc kolejne regiony do uruchamiania u siebie instrumentów finansowych — mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Wsparcie z Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+ ma zostać przeznaczone na zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności mikro-, małych i średnich firm z regionu. Będą one mogły skorzystać ze zwrotnego finansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego (RPO WP) na lata 2014-20. Na rozwój pomorskiego biznesu przeznaczono aż 365,4 mln zł z UE. Reszta funduszy będzie pochodziła z budżetu państwa (43 mln zł) oraz z wkładu własnego od pośredników finansowych — 21,5 mln zł. Jakie przedsięwzięcia mają największą szansę na unijną kasę? Cześć pieniędzy z Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+ sfinansuje projekty technologiczne, w tym m.in. offshore i portowo-logistyczne, a także związane z ekoefektywnością w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii oraz paliw. Na wsparcie będą mogły też liczyć inwestycje w sektorach: budowlanym, teleinformatycznym i medycznym.

— Spodziewamy się, że — tak jak w przypadku inicjatyw Jeremie oraz Jessica — aktywa wygenerowane w okresie realizacji projektu zasilą po 2023 r. Pomorski Fundusz Rozwoju. Jest to perspektywa długookresowa, a współpraca z Bankiem Gospodarstwa Krajowego to dla nas oczywisty etap w przyjętym podejściu. Szacujemy, że tylko w tzw. pierwszym obrocie zakontraktowane fundusze trafią do około dwóch tysięcy firm i posłużą przede wszystkim wzmocnieniu ich konkurencyjności — ocenia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Pieniądze wciąż w obrocie

Zarządzanie unijną kasą samorząd powierzył BGK. Bank chce korzystać z doświadczeń we wdrażaniu instrumentów zwrotnych, które zdobył jeszcze w poprzedniej unijnej siedmiolatce w ramach inicjatywy Jeremie. Chodzi o łatwo dostępne pożyczki dla przedsiębiorców rozpoczynających swój biznes. Małe i początkujące firmy mają utrudniony dostęp do komercyjnego kredytu bankowego ze względu na brak historii kredytowej i potrzebnych zabezpieczeń. Unijna inicjatywa Jeremie była dla wielu z nich jedynym ratunkiem.

— O skuteczności finansowania zwrotnego niech zaświadczą liczby. Pierwotna pula powierzonych BGK funduszy unijnych wynosiła około 290 mln zł. Te pieniądze wciąż są w obrocie w postaci kredytów, poręczeń, a spłaty ponownie trafiają do puli. Dzięki temu mogą z nich korzystać kolejni przedsiębiorcy. Do tej pory na Pomorzu skorzystało z tych pieniędzy blisko sześć tysięcy firm — podkreśla Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Wsparcia dla pomorskich przedsiębiorców będą udzielać pośrednicy finansowi. BGK przewiduje, że zastrzyk kapitału trafi do nich już w pierwszym półroczu 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / 430 mln zł na wsparcie małego biznesu z Pomorza