43,8 mln zł chcą zainwestować dwie firmy w podstrefie SSSE

DI, PAP
opublikowano: 23-01-2011, 12:24

43,8 mln zł chcą zainwestować i zatrudnić 110 osób dwie firmy: KAN i Bianor, które pod koniec grudnia 2010 otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) - poinformowała SSSE.

Białostockie firmy KAN i Bianor oraz olsztyńska firma Masterpress nabyły od miasta Białystok łącznie blisko 7 ha gruntów w podstrefie w grudniowym przetargu.

KAN i Bianor otrzymały już zezwolenia na działalność w podstrefie. Firma Masterpress, która buduje już pierwszy zakład w podstrefie na działkach nabytych wcześniej, nie ma jeszcze rozszerzonego pozwolenia na inwestycje na najnowszych nabytych przez siebie gruntach - powiedział prezes SSSE Bernard Maciulewski.

KAN kupiła w grudniu 2010 r. w strefie 2,5 hektara gruntu za 3,7 mln zł, Bianor 2,2 ha za 2,9 mln zł, a Masterpress 2 ha za 2,4 mln zł.

KAN i Bianor odmawiają na razie podania szczegółów dotyczących swoich inwestycji w białostockiej podstrefie SSSE. Firma KAN poinformowała, że czeka do czasu dopełnienia formalności związanych z nabyciem przez nią działki w postrefie.

Prezes SSSE powiedział PAP, że także strefa nie dysponuje dotychczas szczegółami na temat tych inwestycji, bo firmy nie podają tych informacji "z inwestorskiej ostrożności". Ocenił jedynie, że firmy deklarują na razie minimalne wymagane inwestycje, jednak praktyka pokazuje potem zazwyczaj, że zakres tych inwestycji jest większy.

Rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Sienkiewicz powiedziała PAP, że akty notarialne sprzedaży gruntów będą zawierane pod koniec stycznia.

KAN to producent nowoczesnych, wodnych i grzewczych systemów instalacyjnych. Firma Bianor natomiast produkuje obudowy z tworzyw sztucznych do narzędzi elektrycznych i sprzętu gospodarstwa domowego na rzecz Philipsa. Masterpress, jak dotąd jedyny inwestor, który buduje już pierwszy zakład w białostockiej podstrefie, działa w branży poligraficznej.

W 2010 roku 4 firmy ( w tym KAN i Bianor) otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie SSSE. Dwa zezwolenia dotyczyły rozwinięcia już prowadzonej działalności, ale nie ma w nich informacji dotyczących nowych miejsc pracy. Maciulewski poinformował, że w 2010 roku nie było "znaczących" zwolnień w firmach działających w strefie, były jedynie pojedyncze przypadki kończących się pracownikom terminowych umów o pracę.

SSSE to 6 podstref: Suwałki, Grajewo, Białystok (Podlaskie), Ełk i Gołdap (Warmińsko-Mazurskie) oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). SSSE obejmuje obszar blisko 342,8 ha.

Podstrefa Białystok istnieje od grudnia 2008 r. To blisko 30 ha w dwóch kompleksach, położonych w południowo-wschodniej części miasta (między ulicami Mickiewicza, Borsuczą, Myśliwską a Solnicką). Mogą tam powstawać obiekty biurowo-administracyjne, magazyny, obiekty produkcyjno-usługowe i produkcyjne w branżach, które nie są uciążliwe dla środowiska.

Z danych za trzy kwartały 2010 roku wynika, że dotychczas na terenie wszystkich sześciu podstref SSSE jest 5 tys. 354 miejsc pracy stworzonych przez około 60 firm, a nakłady inwestycyjne firm przekroczyły 1,5 mld zł. Dane za cały 2010 rok mają być podane przez SSSE w lutym.

Kolejne podlaskie, ale i mazowieckie samorządy za zainteresowane utworzeniem podstref SSSE na swoim terenie. Jak powiedział Maciulewski, rozmowy były prowadzone z władzami Nowogrodu i Łomży w Podlaskiem oraz Ostrowii Mazowieckiej(Mazowieckie). Podkreślił, że by powstała podstrefa musi być spełnionych wiele warunków. Jednym z nich jest to, że to samorządy przygotowują najpierw tereny dla inwestorów i ich szukają, muszą też mieć dla tych gruntów odpowiednie plany zagospodarowania przestrzennego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane