Czytasz dzięki

44 proc. Hongkończyków deklaruje chęć wyjazdu

  • DI
opublikowano: 11-10-2020, 22:00

Po roku pełnym niepokojów społecznych, masowych antyrządowych protestów, kampanii władz przeciw ruchowi demokratycznemu i wprowadzeniu kontrowersyjnych przepisów bezpieczeństwa państwowego coraz więcej mieszkańców Hongkongu myśli o wyjeździe.

Aż 43,9 proc. spośród 737 respondentów ankiety telefonicznej Chińskiego Uniwersytetu Hongkongu zadeklarowało, że opuściłoby miasto, gdyby nadarzyła się okazja. 35 proc. z nich już podjęło przygotowania do przeprowadzki. Autorzy ankiety podkreślają, że obie te liczby „znacznie wzrosły” w porównaniu z podobnym badaniem z grudnia 2018 r., gdy chęć wyjazdu wyrażało 34 proc. ankietowanych, a 23 proc. z nich podjęło kroki w tym kierunku. W ostatnim badaniu ankietowani najczęściej deklarowali skłonność do przeniesienia się do Wielkiej Brytanii — 23 proc., Australii — 11,6 proc. i na Tajwan — 10,7 proc. Wśród powodów chęci opuszczenia regionu najczęściej wymieniano niezadowolenie z pracy hongkońskiego rządu i najważniejszych urzędników, zbyt silne podziały polityczne i społeczne, „osłabienie swobód, praw człowieka i wolności informacji”, a także „brak demokracji”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane