5 mln zł od samorządu dla największego w Polsce miejskiego parku

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 30-10-2006, 15:15

Remont hali wystawowej "Kapelusz", rozpoczęcie budowy ścieżek rowerowych i tras do narciarstwa biegowego oraz wprowadzenie elektronicznego biletu na parkowe atrakcje - to plany największego w Polsce miejskiego parku na pograniczu Katowic i Chorzowa, które będą realizowane dzięki 5 mln zł, przekazanym parkowi przez samorząd woj. śląskiego.

Remont hali wystawowej "Kapelusz", rozpoczęcie budowy ścieżek rowerowych i tras do narciarstwa biegowego oraz wprowadzenie elektronicznego biletu na parkowe atrakcje - to plany największego w Polsce miejskiego parku na pograniczu Katowic i Chorzowa, które będą realizowane dzięki 5 mln zł, przekazanym parkowi przez samorząd woj. śląskiego.

Jak poinformował PAP wicemarszałek woj. śląskiego, Marian Jarosz, w poniedziałek nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego tej spółki. Wcześniej decyzję o dokapitalizowaniu parku kwotą 5 mln zł podjął Sejmik Woj. Śląskiego.

"Podwyższenie kapitału umożliwi realizację kolejnych inwestycji w ramach programu modernizacji i zwiększania atrakcyjności parku. W projekcie przyszłorocznego budżetu województwa założyliśmy, że kapitał parku zostanie wzmocniony o kolejne 5 mln zł" - powiedział wicemarszałek.

Dodał, że w przyszłym roku w parku, odwiedzanym co roku przez miliony spacerowiczów, powinny pojawić się nowe atrakcje. Niewykluczone, że zlokalizowane na terenie WPKiW wesołe miasteczko wzbogaci się o wart 8-10 mln zł tzw. rollercoaster, czyli lunaparkową kolejkę górską. Natomiast już z bieżącego dokapitalizowania ma być sfinansowany elektroniczny system biletowy dla lunaparku i innych parkowych atrakcji.

Wśród planowanych w najbliższym czasie inwestycji jest też modernizacja hali wystaw "Kapelusz", gdzie od wielu lat odbywają się m.in. cykliczne wystawy kwiatów. Ruszy też pierwszy etap budowy tras rowerowych i narciarskich. Ogród zoologiczny wzbogaci się m.in. o terrarium, woliery dla ptaków oraz pawilon dydaktyczny.

Niedawno Sejmik woj. śląskiego przyjął wieloletni program modernizacji parku, zawierający 21 projektów, m.in. renowację Śląskiego Ogrodu Zoologicznego iákąpieliska "Fala", wzbogacenie oferty wesołego miasteczka oraz budowę nowych parkingów. Do 2008 r. ma zakończyć się restrukturyzacja parku, a do 2013 budowa nowych atrakcji i modernizacja istniejącej infrastruktury.

Ponad 500-hektarowy park mieści m.in. zoo, wesołe miasteczko, Stadion Śląski, Planetarium Śląskie, skansen drewnianej architektury, halę wystaw i kąpielisko. Od kilku lat WPKiW borykał się z kłopotami finansowymi - brakowało pieniędzy na wypłaty dla pracowników, na pokarm dla zwierząt w zoo, na rachunki za prąd. Po przejęciu przez samorząd sytuacja poprawiła się dzięki ponad 20 mln zł pomocy publicznej.

Po poniedziałkowym dokapitalizowaniu samorząd jest właścicielem ok. 70 proc. akcji WPKiW, pozostałe należą do Skarbu Państwa. Rok temu sejmik po raz pierwszy dokapitalizował park kwotą 8 mln zł.

W tym roku rozpoczęła się modernizacja unikatowego w skali europejskiej parkowego rosarium, gdzie wymieniana jest ziemia i sprowadzane są nowe gatunki róż. Kompleksowego remontu wymaga też jedna z największych atrakcji - nizinna kolejka linowa, tzw. Elka. Jej podpory są skorodowane. W tym roku nie udało się uruchomić wszystkich odcinków popularnej kolejki.

Wśród kluczowych zadań programu modernizacji parku są m.in.: budowa parkingów wokół obiektu, stworzenie systemu monitoringu, wytyczenie głównej trasy rowerowej oraz do narciarstwa biegowego, organizacja Centrum Edukacji Ekologicznej dla młodzieży. W parku mogłoby też powstać centrum kongresowo-hotelowe i ośrodek kempingowy.

W przyszłości park ma zarabiać na swoje utrzymanie, głównie dzięki wesołemu miasteczku, organizacji wystaw oraz dzierżawie. Inwestycje mają być finansowane nie tylko dzięki wsparciu samorządu, ale głównie ze środków unijnych i prywatnych. Sama naprawa podstawowej infrastruktury ma kosztować ok. 60 mln zł.(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / 5 mln zł od samorządu dla największego w Polsce miejskiego parku