5 sposobów na reanimację amerykańskiej gospodarki

11-08-2010, 12:41

Pakiet stymulacyjny zaaplikowany amerykańskiej gospodarce przez rząd sięgnął w 2009 r. 787 mld USD. Kolejne ponad bilion USD do systemu pieniężnego wpompował Fed. Wyniki jak na razie są jednak marne. Tygodnik ”Fortune” podpowiada rządzącym, co jeszcze można zrobić, żeby gospodarka podniosła się z kolan.

1. Ułatwić bankructwa konsumenckie

Obniżanie podatków wcale nie zachęci Amerykanów do wydawania pieniędzy. Ci, którzy są w lepszej sytuacji prawdopodobnie zaoszczędzą dodatkowe środki, a ci, którzy popadli w tarapaty, przeznaczą gotówkę na spłatę swoich długów. Trzeba więc ułatwić procedurę bankructwa konsumenckiego, tak, by miliony konsumentów nie będących w stanie spłacać swoich długów mogły zacząć ponownie z czystym kontem.

2. Zdewaluować dolara

Gospodarka wpadła w zaklęty krąg stagnacji. Firmy nie zatrudniają więcej, bo ich produkty nie znajdują zbytu. Z kolei konsumenci powstrzymują się od zakupów, bo bezrobocie pozostaje na wysokim poziomie. Czemu zatem nie zdewaluować dolara, tak, aby przedsiębiorstwom łatwiej było eksportować i wreszcie zwiększyć zatrudnienie?

3. Pomóc tonącym posiadaczom kredytów hipotecznych

W 2008 r. kongres przegłosował pakiet ratunkowy dla banków o wartości 700 mld USD. Banki przetrwały, a ich wyniki znacznie skoczyły w następnych kwartałach. Tymczasem teraz pomocy potrzebuje ktoś inny. W przypadku blisko ¼ kredytobiorców zobowiązania kredytowe przekroczyły wartość nieruchomości. W zeszłym tygodniu na rynku pojawiły się pogłoski, że rząd zmusi pożyczkodawców Fannie May i Freddie Mac do redukcji części zobowiązań właścicieli domów wartych mniej od wartości kredytu. Choć Departament Skarbu szybko zdementował te doniesienia, to pomysł warto rozważyć. Chodzi o przywrócenie normalności w finansach 15 mln amerykańskich rodzin.

4. Zrewidować pakiety stymulacyjne

Jak podkreśla redaktor „Fortune” Shawn Tully, czasem najlepszym pakietem stymulacyjnym jest brak stymulacji. Lepiej mniej wydawać i mniej pożyczać. Tak zrobiła w latach 80. Margaret Thatcher, która sprzeciwiła się zwiększaniu deficytu aby stymulować nękaną wysokim bezrobociem gospodarkę. Mniejsze wydatki powinny umożliwić utrzymanie niższych stóp procentowych i, w dłuższym okresie, obniżenie podatków, a także zmniejszyć niepewność związaną z gigantycznym deficytem budżetowym.

5. Więcej inwestycji w pakietach stymulacyjnych

Jeffrey Sachs z Columbia University argumentuje, że w dyskusji wokół pakietów stymulacyjnych zbyt mało uwagi poświęca się inwestycjom. „Chiny oszczędzają i inwestują. Ameryka rozważa, debatuje, konsumuje, pożycza i znowu debatuje” – komentuje Sachs. Jego zdaniem USA powinny zwiększyć wydatki na edukację, odnawialne źródła energii, infrastrukturę i inne projekty stymulujące zatrudnienie i wzrost gospodarczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / 5 sposobów na reanimację amerykańskiej gospodarki