50-latkowie nie rzucają pracy z dnia na dzień

opublikowano: 23-01-2020, 22:00

Osoby mające ponad 50 lat chcą rozwijać umiejętności zawodowe, bo to najlepsza droga do zatrudnienia.

Bezrobotni z grupy wiekowej 50+ mają sprecyzowane oczekiwania względem przyszłego pracodawcy — wynika z badania Grupy Progres „Rynek Pracy 360°”. 57 proc. chciałoby zagwarantowania im dodatków pozapłacowych, 21 proc. nie ma takich wymagań, a dla 22 proc. ta kwestia jest obojętna. Pytani o to, jakie możliwości rozwoju powinna zapewniać firma, najczęściej wymieniają szkolenia (73 proc. ).

Pożądana jest też możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych, na co zwraca uwagę 43 proc. ankietowanych. 14 proc. oczekuje zapewnienia udziału w konferencjach i wydarzeniach branżowych, tyle samo respondentów chce, aby pracodawca finansował lub przynajmniej współfinansował ich kursy językowe i studia podyplomowe.

Badani uważają, że rozwój zawodowy jest istotny, bo znacząco przyczynia się do znalezienia pracy. W ocenie 86 proc. pytanych osób w wieku 50+ o zatrudnieniu decydują kwalifikacje, 43 proc. wskazało na doświadczenie, a 36 proc. wykształcenie.Rzadziej mają na to wpływ tzw. kompetencje twarde i miękkie (21 proc. odpowiedzi) i znajomości (14 proc. wskazań).

Według badania Grupy Progres, gdy rekrutowani kandydaci w wieku 50+ otrzymają pracę, nie odchodzą z niej z dnia na dzień. Pytani, ile razy zmieniali pracodawcę w ciągu całego zawodowego życia, najczęściej odpowiadają, że raz lub dwa razy — i tyle samo ankietowanych deklarowało, że ok. pięciu razy (po 36 proc.). Przez kilkadziesiąt lat w jednym miejscu zatrudnionych było 14 proc. pytanych. Podobny odsetek respondentów zmienił przełożonego trzy lub cztery razy.

Sprawdź program konferencji "Recruitment Days 2020", 19-20 marca 2020, Warszawa >>

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu