50 mln zł dla MSP z certyfikatem KE

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 07-06-2017, 22:00

Przedsiębiorcy, którzy uzyskali w ciągu ostatnich 18 miesięcy status Seal of Excellence, poświadczający wysoką jakość ich projektów, mogą starać się o dotacje

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło niedawno konkurs z grantami dla drobnych graczy, którzy posiadają tzw. status Seal of Excellence. Potwierdza on wysoką jakość merytoryczną przedsięwzięć ubiegających się o granty w ramach „Instrumentu dla MSP” (SME Instrument), będącego częścią unijnego programu Horyzont 2020. Unijne wsparcie oferuje dla nich „szybka ścieżka”, czyli poddziałanie 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój (POIR). To najpopularniejszy instrument dotacyjny dla przedsiębiorców, którzy chcą realizować nowatorskie projekty B+R. Nabór wniosków ruszy 19 czerwca, a zakończy się 29 grudnia i będzie podzielony na sześć rund.

KOLEJNA SZANSA DLA INNOWATORÓW: Katarzyna Walczyk- -Matuszyk, wicedyrektor ds. innowacji w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE, podkreśla, że poddziałanie 1.1.1 POIR umożliwia firmom z certyfikatem Seal of Excellence zdobycie dotacji, ale też realizację ważnych projektów o wysokim potencjale innowacyjnym.
Zobacz więcej

KOLEJNA SZANSA DLA INNOWATORÓW: Katarzyna Walczyk- -Matuszyk, wicedyrektor ds. innowacji w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE, podkreśla, że poddziałanie 1.1.1 POIR umożliwia firmom z certyfikatem Seal of Excellence zdobycie dotacji, ale też realizację ważnych projektów o wysokim potencjale innowacyjnym. Fot. Marek Wiśniewski

— Horyzont 2020 jest największym programem w obszarze badań naukowych i innowacji. Nowy instrument zapewni synergię między programami zarządzanymi przez Komisję Europejską (KE) oraz funduszami unijnymi wydawanymi przez Polskę. Pozwoli także jeszcze lepiej wykorzystać potencjał innowacyjny polskich przedsiębiorstw — podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Katarzyna Walczyk-Matuszyk, wicedyrektor ds. innowacji w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE (KPK PB UE), zwraca uwagę, że KE przyznaje certyfikat Seal of Excellence tylko bardzo dobrym projektom i daje im szansę na zdobycie finansowania na poziomie krajowym lub regionalnym.

— To świetne przedsięwzięcia o wysokim potencjale innowacyjnym, dla których ze względu na dużą konkurencję zabrakło dotacji. Rozwiązanie proponowane przez NCBR zachęca firmy zarówno do starania się o granty, które oferuje Instrument dla MSP, jak też jest szansą na realizację ważnych dla nich projektów — podkreśla Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

Będzie łatwiej

Również Maciej Chorowski, dyrektor rządowej agencji, przyznaje, że rywalizacja w konkursach „SME Instrument” jest bardzo duża, a dotacje otrzymuje zaledwie kilka procent przedsiębiorstw ubiegających się o pieniądze.

— Liczna grupa projektów, które nie otrzymują dofinansowania, reprezentuje wysoki poziom merytoryczny. Dotyczy to w dużej mierze przedsięwzięć polskich firm MSP. Dlatego uprościliśmy zasady konkursu, co pozwoli na szybsze rozpoczęcie realizacji bardzo dobrych projektów, które zostały już pozytywnie zweryfikowane w procedurach konkursowych KE — zaznacza prof. Maciej Chorowski.

W naborach „SME Instrument” (w tzw. drugiej fazie, w której dofinansowanie mogą uzyskać badania rozwojowe nad technologią) „Pieczęć Doskonałości” otrzymało dotychczas 37 polskich firm. Spośród nich w rozstrzygniętym w marcu tego roku konkursie Seal of Excellence wsparcie przyznano 11 rodzimym spółkom. Wartość takich przedsięwzięć waha się od 0,5 mln EUR do 2,5 mln EUR. Mają one zostać zrealizowane w okresie od roku do 2,5 roku. Na przedstawicieli małego i średniego biznesu z certyfikatem KE, którzy realizują przedsięwzięcia obejmujące badania przemysłowe i prace rozwojowe lub prace rozwojowe oraz dotyczące innowacji produktowej lub procesowej, czeka w sumie 50 mln zł.

Uwaga na wytyczne

Bartosz Igielski, menedżer w zepole ds. ulg i dotacji KPMG, podkreśla, że przedsiębiorca składający wniosek o grant musi zadbać, aby jego projekt wpisywał się w co najmniej jedną krajową inteligentną specjalizację (KIS) i nie był wcześniej oceniany w innym naborze NCBR.

— Pieniądze w tym konkursie są stosunkowo łatwo dostępne. 11 firm, które w marcu otrzymały od KE Seal of Excellence, może liczyć na wsparcie — ocenia Bartosz Igielski. Ekspert KPMG pozytywnie ocenia inicjatywę NCBR, której celem jest wspieranie dobrych przedsięwzięć potwierdzonych europejskim certyfikatem.

— Daje ona szanse na sfinansowanie projektów wysoce innowacyjnych, które wyróżniają się na tle europejskiej konkurencji. Co więcej, oprócz Polski, tylko pięć krajów Unii Europejskiej wspiera przedsięwzięcia z certyfikatem Seal of Excellence — zaznacza Bartosz Igielski. Bogusława Mazurek, ekspert od dotacji unijnych Crido Taxand, zwraca uwagę, że wysokość dofinansowania w konkursie jest uzależniona od wielkości firmy oraz rodzaju prac badawczych.

— Na badania przemysłowe mała firma może otrzymać wsparcie w wysokości do 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, a na prace rozwojowe — do 60 proc. Warto podkreślić, że proces oceny projektu jest o wiele prostszy niż w klasycznej opcji szybkiej ścieżki. Najważniejsze jest spełnienie kryteriów dostępu i dostosowanie się do wymogów pomocy publicznej obowiązujących w programie Inteligentny Rozwój — podkreśla Bogusława Mazurek.

Ekspertka Crido Taxand podkreśla, że szanse na grant mają też projekty, które nie wpisują się wprost w obszar inteligentnych specjalizacji.

— W przypadku firm, które otrzymały Seal of Excellence, niewpisywanie się przedmiotu ich projektu w zdefiniowaną listę specjalizacji nie oznacza, że przedsięwzięcie nie będzie mogło otrzymać dofinansowania. Możliwe będzie uznanie jego wpisywania się w KIS jako element procesu przedsiębiorczego odkrywania — wyjaśnia Bogusława Mazurek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu