50 tys. Czechów chce pozostać w Wielkiej Brytanii

opublikowano: 05-01-2021, 14:58

Czeskie MSZ pomaga obywatelom w uzyskaniu statusu rezydenta na Wyspach.

HENRY NICHOLLS / Reuters / Forum

Do końca października 2020 r. obywatele Czech złożyli 48 840 wniosków o nadanie im statusu rezydenta w Wielkiej Brytanii. 31 240 wniosków już rozpatrzono pozytywnie. 23 tys. nie mogło wystąpić o taki status z uwagi na brak ważnych dokumentów, choć deklarowało zamiar pozostania na Wyspach.

O status rezydenta, umożliwiający obywatelom UE pozostanie w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią UE, na dotychczasowych warunkach można wystąpić do 30 czerwca. Mogą się ubiegać o niego jedynie osoby posiadające ważny dokument potwierdzający tożsamość.

Czeskie konsulaty, jeżeli ich działalność nie zostanie sparaliżowana przez epidemię, mogą wystawić do końca czerwca do 4 tys. dokumentów – poinformowało MSZ. Z tego powodu do Wielkiej Brytanii wysłało dodatkowo sześciu urzędników oraz przedłużyło godziny pracy konsulatów w styczniu, lutym i marcu.

MSZ planuje także poprosić władze w Londynie o zgodę na to, by czescy obywatele mogli posługiwać się także paszportami zagranicznymi, których ważność zakończyła się w 2020 r.

Liczba Polaków, którzy chcą skorzystać z możliwości uzyskania prawa stałego pobytu w Wielkiej Brytanii, szacowana jest na 773 tys. Takie dane opublikowano na początku grudnia. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane