500 hektarów przyniesie 1,8 mld zł

Małgorzata Grzegorczyk
03-11-2006, 00:00

Siedmiu inwestorów wyda w wałbrzyskiej strefie 300 mln zł. To tylko mała część wpływów przewidywanych po przyłączeniu 500 ha.

Nieczęsto się zdarza, by do strefy dołączono za jednym razem ponad 20 działek o łącznej powierzchni 500 ha. Tylko w siedmiu przypadkach obejmowane są wałbrzyską strefą tereny już wybrane przez inwestorów, reszta dopiero jest lub będzie prezentowana firmom. Wszystkie znane z nazwy podmioty — a jest ich siedem — zainwestują łącznie 300 mln zł i stworzą 660 miejsc pracy. Co ciekawe, trzy z nich są już obecne w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park.

Już tu są

PCC Rokita zamierza wybudować w Płocku wytwórnię etoksylatów (środków do produkcji wyro- bów chemii gospodarczej i kosmetycznej).

— PCC Rokita wyłączył 3,4 ha objęte naszą strefą i poprosił o włączenie takiej samej powierzchni w Płocku — wyjaśnia Mirosław Greber, prezes Invest-Parku.

O wyborze Płocka zdecydowały niższe koszty transportu. Jedynym producentem potrzebnego komponentu, tlenku etylu, jest PKN Orlen.

Cersanit, który w Wałbrzyskiej SSE ma już trzy fabryki, wybuduje zakład produkujący płytki oraz plac składowy. W Oławie rozbuduje się producent opakowań SCA Packaging Poland. W kwietniu tego roku szwedzka firma zapowiadała w „PB” inwestycję, której pierwszy etap był wart 46 mln EUR.

Fabryka jest, strefa będzie

Invest-Park zdobył kilku nowych inwestorów, choć wszyscy już mają w Polsce fabryki. W Jelczu-Laskowicach włoski producent AGD Fime, który niedawno świętował uruchomienie fabryki, wejdzie do strefy i zmodernizuje kolejną halę. Zainstaluje w niej dwie linie produkcyjne: silników do sprzętu AGD i okapów. Marcegaglia zainwestuje w Kluczborku i Praszce: powstanie fabryka rur stalowych i zakład produkcji wymienników ciepła do lodówek.

— Jestem bardzo zadowolony, że udało się ściągnąć tę firmę do strefy. To jeden z największych producentów branży metalowej w Europie. O ile w Praszce firma zmodernizuje kupioną wcześniej fabrykę, o tyle w Kluczborku powstaje na ponad 50 ha inwestycja typu greenfield — mówi Mirosław Greber.

Najwięcej ze wszystkich już zdeklarowanych inwestorów — 78 mln zł — wyda Rehau. Niemiecka firma rozbuduje fabrykę i uruchomi zautomatyzowany wydział produkcji profili okiennych oraz utworzy centrum badawczo-rozwojowe. ZUT Wamag, kooperant branży górniczej, zamierza zmodernizować pomieszczenie, gdzie obecnie odbywa się czyszczenie i malowanie wyrobów, i wyposażyć je w kabinę malarsko-suszarniczą.

Anonimowe działki

Poza tym Wałbrzyska SSE powiększy się o tereny, na które jej władze dopiero będą szukać inwestorów.

— Ale nie zawsze. O niektórych działkach już rozmawiamy z firmami — przyznaje prezes strefy.

To 16 podstref o wielkości od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Po blisko 60 ha mają działki w podstrefach Wrocław, Oława i Opole, po blisko 40 ha — nowe tereny w Świdnicy i Bolesławcu, po ponad 20 ha — w Wałbrzychu, Dzierżoniowie i Żarowie. Władze Invest-Parku szacują, że inwestycje na nowych terenach sięgną 1,5 mld zł, a w ich wyniku powstanie 12,3 tys. etatów.

Po włączeniu 500 ha Wałbrzyska SSE będzie miała 1,4 tys. ha i stanie się największą strefą w Polsce. Katowicka SSE ma 1,1 tys. ha, a tarnobrzeska — nieco ponad 1 tys. ha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 500 hektarów przyniesie 1,8 mld zł