52 bln USD w globalnej „szarej bankowości”

opublikowano: 12-04-2019, 09:51

Branża pozabankowych pożyczek rośnie od kryzysu finansowego w szybkim tempie. Oznacza to wzrost ryzyka głębokiego kryzysu w sytuacji pogorszenia warunków kredytowych.

Agencja ratingowa DBRS wyliczyła, że aktywa globalnej „szarej bankowości” wzrosły o 75 proc. w okresie 2010-2017 i sięgają 52 bln USD. Największa jest w USA, stanowi 29 proc. całości i dysponuje 15 bln USD aktywów. Na Chiny przypada 16 proc. i 8 bln USD aktywów, ale eksperci podkreślają szybki wzrost branży w tym kraju.

Dolary
fot. ARC

W swoim dorocznym liście do inwestorów Jamie Dimon, prezes J.P. Morgan Chase, największego amerykańskiego banku ostrzegał, że „szara bankowość” stanowi zagrożenie, choć wciąż nie jest ono systemowe.

- Wzrost pozabankowych kredytów hipotecznych, pożyczek studenckich i konsumpcyjnych przyspiesza i musi być skrupulatnie monitorowany – napisał Dimon.

DBRS wskazuje, że szczególnie ryzykowna jest praktyka „szarej bankowości” brania krótkoterminowych pożyczek i udzielania kredytów na dłuższe terminy. Przypomina, że była to jedna z przyczyn upadku Lehman Brothers.

- Ekspozycja globalnego systemu finansowego na ryzyko z szarej bankowości rośnie – twierdzą autorzy raportu. – Słabość „szarych” banków jest coraz większa, a ich działalność może skutkować runem mogącym wywołać lub zwiększyć napięcie na rynkach finansowych – dodają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane