52 kroki na szczyt: Krok 15. Sam sobie wybierz szefa

Roland Larson, Ulf Hägglund
24-05-2002, 00:00

Wybór właściwej pracy i właściwej firmy to kluczowe, ale nie jedyne warunki sukcesu. Równie ważny jest wybór właściwego szefa. Nie jest to łatwe zadanie, ale nawet w swojej pierwszej pracy warto skupić się na tym aspekcie bardziej niż na stronie finansowej. Nawet jeśli jesteś świeżym pracownikiem, szybko zorientujesz się, co w trawie piszczy. Zaufaj instynktowi.

Dobry szef nie zachowuje informacji i wiedzy tylko dla siebie. Wręcz przeciwnie – dzięki szefowi twoje kompetencje i wiedza powinny się poszerzać. Jednocześnie z czasem szef powinien przyznawać ci coraz większą swobodę, więc nie będziesz odczuwać potrzeby zmiany pracy. Zamiast tego będziesz się zastanawiać nad awansem w ramach firmy.

Twoje kompetencje będą stopniowo wzrastać wraz ze zdobytym doświadczeniem, a także doświadczeniami twoich kolegów i szefów. Zewnętrzne szkolenia i konferencje to sprawa marginalna. W rzeczywistości najważniejsza jest wymiana doświadczeń i wiedzy między pracownikami tej samej firmy. Nieocenionym źródłem wiedzy jest wewnętrzny firmowy system informacyjny.

Wiedza i dostęp do informacji powinny być dostępne każdemu pracownikowi firmy. Jeżeli otrzymasz propozycję pracy na stanowisku kierowniczym, sprawdź przede wszystkim, jaką wolność da ci to stanowisko.

Jeżeli jesteś niezadowolony ze swojego szefa, rozglądaj się za nową pracą. Nie czekaj aż twoje życie zawodowe zacznie się wymykać spod kontroli, to bardzo ryzykowna polityka.

Zły szef jest bodajże najpowszechniejszym źródłem napięć i frustracji w miejscu pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roland Larson, Ulf Hägglund

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / 52 kroki na szczyt: Krok 15. Sam sobie wybierz szefa