55 lat temu rząd zdecydował o budowie Stadionu Dziesięciolecia

PAP
opublikowano: 02-08-2009, 08:16

55 lat temu zapadła decyzja o zbudowaniu Stadionu Dziesięciolecia, który przez wiele lat był największym warszawskim obiektem sportowym. Obecnie na jego miejscu budowany jest Stadion Narodowy, na  którym mają być rozegrane mecze Euro 2012.

Decyzję o zbudowaniu w Warszawie "stadionu sportowego" podjęło prezydium rządu Józefa Cyrankiewicza 2 sierpnia 1954 r.

Nowy stadion stanął między Wisłą a ulicą Zieleniecką. Do jego budowy użyto gruzów zabudowy Warszawy zniszczonej w czasie II wojny światowej i latach powojennych.

Pracami budowlanymi kierowali najlepsi fachowcy w kraju. Projektantami byli znani architekci: prof. Jerzy Hryniewiecki, Marek Leykam i Czesław Rajewski. Powołano tez Pełnomocnika Rządu ds. Budowy Stadionu, którym został inżynier Fryderyk Topolski.

Początkowo planowano budowę stadionu zakończyć w drugiej połowie 1955 r., ale po decyzji Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej w Pekinie o zorganizowaniu w Warszawie V Festiwalu Młodzieży i Studentów, czas budowy musiał zostać skrócony. Ostatecznie uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 22 lipca 1955 r.

Koszt budowy stadionu wyniósł 103 mln 170 tys. 301 złotych. 52 mln pochodziły ze Stołecznego Funduszu Odbudowy Warszawy, a pozostałe ponad 51 mln dał skarb państwa.

Na stadionie zbudowano pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej oraz bieżnię lekkoatletyczną. Trybuny mieściły 71 tys. osób.

Odbywały się tam najważniejsze imprezy sportowe w kraju, m.in. piłkarskie mecze międzypaństwowe, derby Warszawy, mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce czy finisze Wyścigu Pokoju. Stadion był także wykorzystywany do celów kulturalnych i propagandowych: odbywały się na nim koncerty, dożynki i uroczyste obchody ważnych dla PRL rocznic.

W 1968 r. w czasie ogólnokrajowych dożynek Ryszard Siwiec dokonał na stadionie samospalenia w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W obecności stu tys. ludzi oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił. Śmierć Siwca przez lata była starannie kamuflowana przez władze i Służbę Bezpieczeństwa. Jego dramatyczny czyn na stadionie przeszedł niemal niezauważony w ferworze dożynkowych uroczystości, a media skutecznie wyciszyły sprawę.

W 1983 r. papież Jan Paweł II, podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski celebrował na stadionie mszę świętą.

Po 1983 r. obiekt przestał być wykorzystywany do imprez masowych. W 1989 r. wydzierżawiono obiekt do celów handlowych firmie Damis, która założyła tam "Jarmark Europa". Od tego momentu na prawie dwadzieścia lat Stadion Dziesięciolecia stał się miejscem niekontrolowanego handlu i działania szarej strefy.

Po otrzymaniu przez Polskę wspólnie z Ukrainą prawa organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. zdecydowano, że w miejscu Stadionu Dziesięciolecia powstanie Stadion Narodowy.

Nowy Stadion powinien zostać zbudowany do czerwca 2011 r. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane