58 proc. Polaków uważa, że korupcja najczęściej występuje w służbie zdrowia

DI, PAP
opublikowano: 16-01-2008, 16:25

Przypadki korupcji w życiu publicznym najczęściej występują w służbie zdrowia - wynika z raportu "Barometr korupcji 2007" przedstawionego w środę w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie. Uważa tak 58 proc. ankietowanych w badaniu.

Dziewięć procent respondentów przyznało się do wręczenia łapówki w ostatnich latach. To taki sam odsetek jak w roku 2006, jednak o sześć punktów procentowych mniej, niż w roku 2005. 15 proc. ankietowanych przyznało się natomiast, iż zna osoby biorące łapówki.

Według badanych, poza służbą zdrowia, zachowania korupcyjne występują często w polityce i urzędach centralnych - odpowiednio 44 i 31 proc. wskazań. 30 proc. ankietowanych uważa, iż korupcja często występuje w sądach i prokuraturze, 28 proc. wskazuje policję, a 25 proc. urzędy lokalne.

W porównaniu z poprzednim badaniem, dotyczącym 2006 roku, liczba osób wskazujących służbę zdrowia jako skorumpowaną wzrosła o pięć punktów procentowych. Świat polityki jako skorumpowany wskazuje o dziewięć procent badanych więcej niż rok wcześniej.

Jak zauważyła prezentująca wyniki badania Anna Kubiak z Uniwersytetu Łódzkiego, na wyniki sondażu wpłynął wieloletni kryzys w służbie zdrowia, oraz fakt, iż ochrona zdrowia dotyczy wszystkich ludzi. "To nie jest jakaś niszowa sprawa odnosząca się do jednej kategorii społecznej" - dodała Kubiak.

Jak zauważyli autorzy badania "przekonania o skorumpowaniu świata polityki (...) kształtowane są przede wszystkim w oparciu o przekazy medialne".

Komentując fakt stopniowego zmniejszania się liczby osób deklarujących wręczanie łapówek, Kubiak dodała, iż może to być wynik "koncentracji korupcji w kilku dziedzinach życia społecznego". Jednak, w jej opinii, przyczyną spadku może być także nastawienie badanych, którzy bardziej niż kilka lat temu obawiają się przyznawać do zachowań korupcyjnych.

Autorzy badania zadali także pytanie o najważniejsze problemy społeczne w Polsce. Na korupcję wskazało 44 proc. pytanych, jednak znalazła się ona dopiero na piątym miejscu. Dwie trzecie badanych jako najważniejsze problemy wskazało bezrobocie, kryzys ochrony zdrowia i kwestie emerytur. Według 53 proc. badanych problemem Polski jest bieda.

Są to wskazania zbliżone do ubiegłorocznych, jednak aż o 16 punktów procentowych wzrosło postrzeganie jako problemu kwestii rent i emerytur, a o osiem ochrony zdrowia. Natomiast o 13 punktów procentowych spadło wśród respondentów przekonanie, iz problemem jest sytuacja na rynku pracy.

Według obecnego na prezentacji badania wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Adama Rapackiego, na wyniki "można patrzeć z pewną nutą optymizmu", gdyż mniej osób przyznaje się do wręczania łapówek i znajomości osób biorących łapówki. Jak dodał, "ciągle jednak brakuje elementów systemowo eliminujących zachowania korupcjogenne, np. przejrzystego prawa".

"Barometr korupcji" został zrealizowany już po raz ósmy. Badanie dotyczące 2007 roku przeprowadziło w początkach grudnia Centrum Badania Opinii Społecznej na reprezentatywnej próbie 870 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane