6-8 zagranicznych spółek na warszawskiej giełdzie w 2007 r.

opublikowano: 15-01-2007, 11:20

Jeszcze w styczniu na warszawskiej Giełdzie zadebiutuje kolejna zagraniczna spółka - Warimpex. W całym 2007 r. na GPW powinno zadebiutować 6-8 zagranicznych spółek - powiedział w poniedziałek prezes giełdy Ludwik Sobolewski.

Jeszcze w styczniu na warszawskiej Giełdzie zadebiutuje kolejna zagraniczna spółka - Warimpex. W całym 2007 r. na GPW powinno zadebiutować 6-8 zagranicznych spółek - powiedział w poniedziałek prezes giełdy Ludwik Sobolewski.

Warimpex to spółka z rynku nieruchomości i operator hoteli w Europie Środkowej i Wschodniej

"Będzie w formule dual listingu (równoległych notowań na dwóch giełdach, w tym przypadku - na GPW i giełdzie wiedeńskiej - PAP), czyli nie tak atrakcyjnej dla nas, ale istotne jest to, że firma, która prowadzi działalność w Polsce uważa, że powinna być obecna na polskim rynku w notowaniach" - dodał Sobolewski.

"Na cały rok, oceniam dość ostrożnie, że powinniśmy ściągnąć 6-8 spółek zagranicznych. To Słowacja, Czechy, Ukraina i być może kraje nadbałtyckie, gdzie działa nasz partner do spraw IPO i wiemy, że działa dość aktywnie, więc może coś wyszuka w tym roku" - powiedział Sobolewski.

W piątek Warimpex poinformował, że sprzeda austriackim i polskim inwestorom do 10 mln akcji.

Oferta odbędzie się poprzez podniesienie kapitału akcyjnego spółki o 6 milionów akcji zwykłych oraz dodatkową sprzedaż 3 milionów akcji, będących w posiadaniu założycieli spółki. W ramach oferty przewidziano tzw. opcję greenshoe z 1 mln dodatkowych akcji. Przedział cenowy wynosi od 8,50 euro do 13 euro za akcję.

Subskrypcja w Wiedniu rozpoczęła się w piątek i będzie trwała do 23 stycznia, a subskrypcja akcji w Warszawie rozpoczyna się w poniedziałek i potrwa do 22 stycznia. Przydział nowych akcji inwestorom nastąpi 26 stycznia. Debiut na giełdzie w Wiedniu odbędzie się najprawdopodobniej tego samego dnia, a na giełdzie w Warszawie - 29 stycznia.

Od kilkunastu tygodni GPW podpisuje umowy partnerskie z domami maklerskimi i bankami inwestycyjnymi z krajów sąsiednich. Umowy mają służyć wyszukiwaniu spółek zagranicznych zainteresowanych debiutem na warszawskiej giełdzie. Trzy takie umowy podpisano z firmami ukraińskimi, jedną - z firmą działającą w krajach nadbałtyckich.(DI,PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane