6 giełdowych spółek odpornych na spadki

Adrian Boczkowski
opublikowano: 02-02-2010, 00:00

Przedłużająca się

korekta

nie wszystkim

daje się we znaki.

Jest wiele firm,

których akcjonariusze

ani myślą

sprzedawać akcje

Wielu uczestników rynku jest przekonanych, że w styczniu rozpoczęła się głęboka korekta blisko rocznych wzrostów, a giełdowe indeksy mogą w najbliższych tygodniach zniżyć się o kolejne 10-20 proc. Czas pokaże, czy tak się stanie, ale na powrót bessy liczyć na razie nie można. Wiele danych i wskaźników wciąż wskazuje na poprawę koniunktury w gospodarkach, a szeroki rynek akcji nie wydaje się mieć znamion bańki. Techniczna korekta indeksów ma jednak realny wymiar dla portfeli. Kursy spółek, których akcjonariusze spanikowali, osunęły się od 21 stycznia o nawet 25 proc. Tymczasem główne indeksy straciły na razie zaledwie 4 proc.

Na parkiecie można znaleźć jednak spółki, których kursy ani myślą spadać. Pomimo pesymistycznych nastrojów ponad 60 firm nie straciło na wartości od początku trwającej fali spadkowej, czyli od finiszu sesji z 20 stycznia. Co więcej, kursom kilku firm wchodzących w skład WIG udało się urosnąć o nawet 10-20 proc.

Odporność notowań na korektę można tłumaczyć na kilka sposobów. Pomocne są rekomendacje "kupuj" (P. A. Nova), a wsparciem dla kursu mogą być również duże transakcje, które mocno osadzają się w głowach inwestorów (np. Pepees i planowana sprzedaż 1,8 mln akcji po minimum 60 gr). Akcjonariuszom trudno też rozstawać się z akcjami, gdy są oni przekonani, że wyniki spółki dopiero rozpoczęły marsz w górę (np. Seco Warwick). Ocena, że najgorsze już za nami, pomimo braku przełomu w raportowanych wynikach, również hamuje podaż (np. Budvar, Stalprofil). Często siłę pokazują spółki, które cały czas idą do przodu, realizując wcześniejsze obietnice (np. Patentus, Pozbud, Comarch, Wikana). To zdecydowanie dyscyplinuje akcjonariuszy i sprawia, że nie są czuli na rynkowe zawirowania. Czytając internetowe fora, można odnieść też wrażenie, że duża grupa posiadaczy akcji jest po prostu świadoma wartości wewnętrznej walorów i przy spadkach kursu śmiało doważają portfele. Szczególnie gdy postrzeganie fundamentów zmienia się na lepsze, jak w przypadku One-2-One. Znacznym akcjonariuszem stał się były szef MNI (Piotr Majchrzak), który aktywnie włączył się w zarządzanie spółką i nie wyklucza dalszego zwiększania zaangażowania kapitałowego, a spółka zdobywa duże kontrakty.

Relatywna siła spółek niekoniecznie od razu musi oznaczać ponadprzeciętne zyski przy rynkowych zwyżkach. Powód jest prosty: brak dużej podaży nie oznacza dużego popytu przy sprzyjającym rynku. Akcjonariusze mogą mieć wiele powodów do trzymania akcji obecnie, ale dla potencjalnych kupujących za kilka miesięcy mogą być one już niewystarczające. Takiego scenariusza można spodziewać się w przypadku Euromarku, którego zyski z końcówki zeszłego roku kalendarzowego (obroty w grudniu skoczyły o 50 proc. r/r) i początku obecnego (rok obrotowy spółki zaczyna się 1 marca) uratował przypadek — śnieżna i mroźna zima. Ta jednak wkrótce minie, a w poprzednich okresach, bez niespodziewanych zdarzeń pogodowych, właściciel marek Campus, Alpinus i Stir Crazy nie mógł już pochwalić się szczególnymi osiągnięciami (od marca do listopada 2009 r. Euromark zanotował 4,8 mln zł straty netto, z czego 2,2 mln zł na sprzedaży niezyskownego zależnego Eurotechu). Niemniej, w wielu przypadkach można zakładać, że siła kursu podczas spadków przełoży się również na wyższe niż rynkowe wzrosty. Taki scenariusz wydaje się realny wobec tych spółek, których ogólna wycena względem fundamentów jest stosunkowo niska, a perspektywy przyszłych zysków będą się polepszały.

-4,5%

Tyle stracił już krajowy indeks szerokiego rynku w trwającej osiem sesji korekcie.

Ciekawe akcje również wśród spadkowiczów

Mariusz Błachut, wiceprezes Noble Funds TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy