6 mln Chińczyków wyjedzie za granicę podczas „złotego tygodnia”

PAP
opublikowano: 20-09-2017, 18:45

Rekordowa liczba ponad 6 mln Chińczyków uda się w zagraniczne podróże podczas ośmiodniowego okresu wolnego od pracy, nazywanego „złotym tygodniem”, który rozpoczyna się w święto narodowe 1 października – podał w dziennik „Renmin Ribao”.

Według szacunków Chińskiej Akademii Turystyki Chińczycy odbędą w tym okresie 710 mln podroży - łącznie w kraju i za granicą – i wydadzą na nie 590 mln juanów (ok. 320 mln zł). W ubiegłym roku Chińczycy odbyli w czasie „złotego tygodnia” 593 mln podróży, a 10 lat temu liczba ta wynosiła 120 mln.

Zdaniem „Renmin Ribao” wzrost zainteresowania Chińczyków podróżami zagranicznymi wynika m.in. z ułatwień wizowych wprowadzanych przez wiele krajów. Przyczynia się do tego również prowadzona przez kraje i agencje turystyczne promocja na popularnych platformach internetowych, takich jak Sina Weibo czy WeChat, który ma w Chinach 963 mln aktywnych użytkowników.

Najwięcej chińskich turystów odwiedzi w czasie „złotego tygodnia” Tajlandię i Japonię – wynika z raportu agencji turystycznej Ctrip. Kolejne miejsca zajmują USA, Singapur, Australia, Kanada, Wietnam, Włochy, Rosja i Malezja. Wśród wycieczek krajowych największym zainteresowaniem cieszy się tropikalna wyspa Hajnan (Hainan) i górzysta prowincja Junnan (Yunnan).

W związku z napięciem w relacjach politycznych między Seulem a Pekinem na znaczący udział w wydanych przez chińskich turystów pieniądzach nie może w tym roku liczyć Korea Południowa – zauważa „South China Morning Post”.

W tym roku Korea Płd. zgodziła się na rozmieszczenie na jej terytorium amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD, czym rozzłościła Pekin, który uważa ten system za zagrożenie dla bezpieczeństwa Chin. Wkrótce chiński rząd zakazał sprzedaży zorganizowanych wycieczek do Korei Płd.

W efekcie, jak wynika z oficjalnych danych, w pierwszych siedmiu miesiącach roku kraj ten odwiedziło o 20 proc. mniej Chińczyków niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie ogólna liczba Chińczyków wyjeżdżających za granicę wzrosła w tym okresie o 5,1 proc. do ponad 62 mln. Ctrip przewiduje, że w tegorocznym „złotym tygodniu” do Korei Płd. pojedzie o 70 proc. mniej Chińczyków niż rok temu.

Choć biura podróży nie oferują zorganizowanych wycieczek grupowych do Korei Płd., Chińczycy mogą odwiedzać ten kraj prywatnie. Nie ma przeszkód w indywidualnym zakupie biletów czy rezerwacji hoteli.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane