6 największych zagrożeń dla eksporterów

Materiał partnera
opublikowano: 25-10-2017, 14:30
aktualizacja: 25-10-2017, 14:32

Na horyzoncie jest kilka wydarzeń, które mogą zmienić krajobraz polityczny Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Szczególnie wtedy spodziewana jest zmienność na dolarze, euro oraz funcie. Czy polskie firmy działające na rynkach zagranicznych są przygotowane na te zmiany?

Czy w Europie jeszcze bardziej wzrosną nastroje antyimigracyjne, a konflikt na linii USA – Korea Północna nasili się? Czy władze największych europejskich krajów obejmą nacjonalistyczne partie? Jaki jeszcze kraj zrezygnuje z członkostwa w Unii Europejskiej? Z pewnością wydarzenia te odcisnęłyby piętno na kursach walut, w których najczęściej rozliczają się polskie firmy eksportowe. Wahania kursów mogą pogorszyć ich sytuację finansową albo przeciwnie, spowodować nieplanowane zwiększenie zysków. Jakie wydarzenia w Europie i na świecie mogą być zagrożeniem dla finansów polskich firm eksportowych?

Podwyżka stóp procentowych FED

„Jeśli amerykańska Rezerwa Federalna podwyższy stopy procentowe, dolar amerykański umocni się. Kiedy? Zacieśnienie polityki pieniężnej najprawdopodobniej nastąpi w grudniu 2017 roku” – podkreśla Damian Papała, główny analityk walutowy z kantoronline.pl. „Na mocnym dolarze z pewnością straci złoty. Dla polskich firm działających na rynku międzynarodowym, które rozliczają się w dolarach amerykańskich może to oznaczać początek większych finansowych zawirowań, jeśli w odpowiednim czasie nie zabezpieczą ryzyka walutowego”. Podwyższenie stóp procentowych przez FED jest konsekwencją dobrych wskaźników makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki.

Dążenia niepodległościowe Katalonii

Jeśli Madryt uruchomi artykuł 155. hiszpańskiej konstytucji, oznaczać to będzie przejęcie siłą władzy w Katalonii. Zamieszki pomiędzy katalońską policją, a Gwardią Cywilną miały już miejsce podczas referendum niepodległościowego. Gdyby konflikt władz hiszpańskich z władzami katalońskimi przerodził się w wojnę domową, miałoby to bardzo negatywny wpływ na wycenę euro.

Brexit – ciąg dalszy

Negocjacje w sprawie sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych trwają. „Twardy” Brexit będzie ciosem zarówno dla funta brytyjskiego, jak i dla wspólnej waluty. Ostatnie informacje wskazują na to, że nie będzie „okresu przejściowego” dla Zjednoczonego Królestwa, a marzenia Brytyjczyków o „miękkim” Brexicie były nazbyt optymistyczne. Tymczasem, jeśli odpowiednio nie zostaną uregulowane kwestie granic oraz stosunków handlowych z UK, może to poważnie zaszkodzić polskim firmom prowadzącym swoją działalność w tym regionie świata.

Terroryzm

Ten punkt odnosi się do podwyższonego zagrożenia terrorystycznego w Europie, który również odbija się na rynkach finansowych. Wśród krajów najbardziej zagrożonych atakami terrorystycznymi znajdują się: Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Belgia. Obecnie terroryści wykorzystują coraz bardziej zaawansowane technologie, które pozwalają im drobiazgowo organizować zamachy. W obliczu ataku przynajmniej na jedno z członkowskich państw UE, wycena wspólnej waluty może osłabić się gwałtownie.

Kryzys uchodźczy i nastroje nacjonalistyczne

W Szwecji w 2018 roku odbędą się wybory parlamentarne. Ostatnie sondaże pokazały, że coraz większym poparciem (25%) cieszy się partia Szwedzkich Demokratów, głoszących antyimigracyjne, eurosceptyczne i nacjonalistyczne hasła. Podobne „nacjonalistyczny” zwrot uwidocznił się po ostatnich wyborach w Austrii, w których „o mały włos” nie wygrał lider partii o neofaszystowskich korzeniach. Nacjonalistyczny trend w Europie nasila się już od dłuższego czasu, a wymienione powyżej kraje nie są odosobnione. Nastroje te są pokłosiem kryzysu migracyjnego, który nie wiadomo kiedy i w jaki sposób mógłby zostać zażegnany. To może być pierwszy krok do rozbicia UE, a konsekwencje tego mogłyby doprowadzić do znacznego spadku wartości europejskiej waluty.

Zaostrzenie się konfliktu koreańskiego

Dopiero co „przygasła” wojna o Krym, a na horyzoncie widnieje już widmo wojny USA z Koreą Północną. Napięcie pomiędzy oba państwami, które potęgowane jest przez koreańskie testy rakietowe oraz brak propozycji rozwiązania konfliktu ze strony amerykańskich władz, sprawia, że sytuacja na półwyspie Koreańskim wygląda na mocno niestabilną. Zaostrzenie konfliktu będzie z pewnością doprowadzi do dużych wahań kursu amerykańskiej waluty, co z kolei może być ciosem dla firm, która z dolara korzystają podczas rozliczeń handlowych, ale nie zabezpieczają dla siebie jego kursu.

Awersja do ryzyka kursowego

Dotychczasowe badania sugerują, że przedsiębiorstwa, które są obecne na rynkach międzynarodowych osiągają lepsze wyniki, od tych, które celują wyłącznie w krajowy rynek. Ale czynnikiem, który najmocniej hamuje ekspansję firmy za granicą, jest lęk przed podejmowaniem ryzyka kursowego. Z drugiej strony, wśród przedsiębiorców można zauważyć także niechęć do bankowych instrumentów zabezpieczających ryzyko walutowe, którym kojarzy się ze spekulacją. Według danych Narodowego Banku Polskiego przed ryzykiem walutowym zabezpiecza się tylko 30% eksporterów.

Trzeba koncentrować się na dłuższej perspektywie

Firmy eksportowe z sektora MŚP powinny mieć plan awaryjny na wypadek diametralnego wzrostu lub spadku kursu walut, w których prowadzą swoje rozliczenia. Trzeba ocenić ryzyko i podjąć decyzję, czy jest na tyle duże, że konieczne jest zabezpieczenie kursu walutowego przez profesjonalne instrumenty bankowe np. transakcje forward? Czy może wystarczy wynegocjować jak najniższy spread podczas wymiany waluty? W kantorach internetowych klienci otrzymują kurs dolara, euro i funta nawet 8% niższy niż w banku. Taka strategia z pewnością nie uchroni finansów firmy w przypadku załamania na rynku walutowym. To rozwiązanie ma jednak taką zaletę, że jest darmowe, dostępne dla wszystkich i chroni płynność finansową firmy podczas rutynowych wahań kursów walut. Wiedząc, że dzisiaj wystarczy kilka słów Donalda Trumpa na Twitterze, aby kurs dolara zaczął spadać lub wzrastać, warto wymieniać walutę po możliwie atrakcyjnych kursach. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o działalności kantorów internetowych w Polsce przejdź to tego artykułu.

Podsumowując

Polski eksport z roku na rok radzi sobie coraz lepiej. Zdaniem specjalistów coraz więcej firm ma w planach wejście na rynki zagraniczne. I chociaż w ogólnym zestawieniu jest całkiem nieźle, polskie firmy z sektora MŚP, które eksportują w przypadku urzeczywistnienia się powyższych scenariuszy mogą mieć poważne kłopoty finansowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane