6 oznak tego, że rajd cen akcji dobiega końca

Bank Stifel wytypował sygnały, których pojawienie się będzie oznaczało, że trwająca obecnie fala zwyżek indeksu S&P500 wyczerpała potencjał.

Od lutowego dna indeks giełdy nowojorskiej S&P500 skoczył o 16,1 proc. Zdaniem banku Stifel fala zwyżek dojrzewa do korekty, której spodziewać się można w miesiącach letnich. Jej dno wypadnie w okolicach pułapów notowanych przez S&P500 obecnie, a to da inwestorom możliwość zajęcia długich pozycji przed ostatnią falą hossy za oceanem. W comiesięcznej strategii specjaliści Stifela wytypowali sześć sygnałów, które świadczyć będą o tym, że korekta jest już o krok. Oto one:

1. Ceny ropy sięgają 49 USD za baryłkę
Ceny ropy brent, przekraczające obecnie nieznacznie pułap 45 USD, mają jeszcze nie więcej niż 10-procentowy potencjał zwyżek, napisali w raporcie specjaliści Stifela. Ich dotarcie do pułapu 49 USD za baryłkę pozwoli na zdjęcie najbardziej palącej presji z producentów ropy, jednak jeszcze nie na odbudowanie wydobycia surowca w USA. Dzięki temu rynek surowca zacznie wracać do równowagi.

2. Duży pakiet stymulacyjny w Japonii
Drogę do dalszych zwyżek notowań akcji zamknęłoby także przyjęcie dodatkowego pakietu zwiększania wydatków przez rząd w Tokio i/lub bezpośrednia interwencja Banku Japonii, zmierzająca do osłabienia jena. To wsparłoby notowania dolara wobec japońskiej waluty, być może przyczyniając się także do dewaluacji chińskiego juana.

3. Kurs euro sięga 1,15 USD
Dotarcie notowań euro do 1,15 USD nie zostanie przychylnie powitane przez EBC. Instytucja w takim wypadku zapewne zareaguje zwiększeniem skali stymulacji gospodarki. To tymczasowo położyłoby kres osłabieniu dolara, wywołując korektę na rynkach akcji.

4. Kluczowe pozytywne doniesienia z Europy
Pozytywny obrót spraw wokół Grecji, referendum w Wielkiej Brytanii oraz rekapitalizacji włoskich banków skłoniłoby EBC do powrotu do dalszego osłabiania euro. To wsparłoby dolara, podkopując perspektywy koniunktury na giełdach akcji.

5. Złagodzenie deflacji w Chinach
Sygnałem, że indeksy zbliżają się do krótkoterminowego szczytu, byłoby złagodzenie chińskich problemów z deflacją cen producentów oraz przyspieszenie nominalnego wzrostu PKB w Państwie Środka.

6. Powrót Fedu do jastrzębiej retoryki
Około połowy 2016 r. amerykański bank centralny może wrócić do jastrzębiej retoryki, do czego walnie przyczyniłoby się wystąpienie wcześniej wymienionych czynników. To przypieczętowałoby rozpoczęcie większej korekty w notowaniach indeksu S&P500.

Fot. Bloomberg.
Fot. Bloomberg.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane