6 spektakularnych odejść prezesów

KŁ, Market Watch
opublikowano: 26-08-2013, 20:58

W piątek Steve Ballmer poinformował, że po ponad dekadzie odchodzi ze stanowiska prezesa Microsoftu.

Ta decyzja przełożyła się na największy jednodniowy wzrost kursu Microsoftu  od ponad czterech lat. W poniedziałek kurs spółki spadł o 1,65 proc.

Zobacz więcej

Steve Ballmer, fot. Bloomberg

Nie jest to jednak pierwsze takie odejście, które tak pobudziło kurs akcji.

Oto 6 podobnych przypadków:

1. Carly Fiorina
Odejście Carly Fiorina z Hewlett-Packard 9 lutego 2005 r. przyczyniło się do skoku kursu spółki o 6,9 proc. Rajd trwał aż do wybuchu kryzysu finansowego z lat 2007-2009, a wartość spółki wzrosła ponad dwukrotnie.

2. Jerry Yang
Współzałożyciel Yahoo poinformował o swoim odejściu 17 listopada 2008 r. Następnego dnia kurs akcji koncernu wzrósł o 8,65 proc. Przed swoim odejściem Yang był bliski porozumienia sprzedania firmy Microsoftowi, co przyczyniło się do wydłużonego spadku kursu.

3. Carol Bartz
Carol Bartz, miał zastąpić Yanga na stanowisku prezesa Yahoo, jednak został zwolniony mniej niż trzy lata później. Jego odejście przełożyło się na 5,4 proc. wzrost kursu.

4. Robert ‘Bob’ Nardelli
Były prezes Home Depot, choć był w firmie, gdy ta odnotowała silny wzrost finansowy, to został mocno skrytykowany z powodu zbyt dużego wynagrodzenia. Jego odejście 3 stycznia 2007 r. spowodowało wzrost kursu o 2,27 proc.

5. Andrew Mason
Z powodu słabych wyników, które przyczyniły się do drastycznego spadku kursu akcji (28 lutego kurs spadł o 28 proc.), Andrew Mason został odwołany ze stanowiska. Już następnego dnia po jego odejściu kurs odbił się o 12,6 proc.

6. Steve Jobs
Śmierć prezesa Apple 25 sierpnia 2011 r. po latach walki z chorobą nie miała drastycznego wpływu na notowania koncernu. Następnego dnia kurs Apple wzrósł o 2,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, Market Watch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / 6 spektakularnych odejść prezesów