Czytasz dzięki

60 mln zł ma kosztować obwodnica Wasilkowa koło Białegostoku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-09-2005, 15:41

60 mln zł ma kosztować budowa obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku na drodze krajowej nr 19 od strony polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej (Podlaskie). Poinformował o tym we wtorek Dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Tadeusz Topczewski.

60 mln zł ma kosztować budowa obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku na drodze krajowej nr 19 od strony polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej (Podlaskie). Poinformował o tym we wtorek Dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Tadeusz Topczewski.

    Obwodnica ma mieć 5 km długości. Jej budowa ma się zacząć być może w pierwszym kwartale 2006 roku i zakończyć za 2 lata. Wojewoda podlaski wydał właśnie zgodę na wejście tej inwestycji w teren europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000.

    Obwodnica, która ma połączyć miejscowości Św. Woda i Sochonie, miałaby odciążyć Wasilków z ruchu ciężarówek jadących do przejścia w Kuźnicy. Jak poinformował Topczewski, na obwodnicy ma powstać 5 wiaduktów, most i tunel dla pieszych.

    Powołując się na opinię naukowców z Politechniki Białostockiej, Topczewski powiedział, że budowa obwodnicy jest konieczna, bo techniczna "żywotność" obecnej drogi się skończyła. W pobliżu - w Wasilkowie i Jurowcach - znajdują się natomiast ujęcia wody dla Białegostoku i np. wycieki substancji chemicznych z przejeżdżających samochodów mogą im zagrażać. Nowa inwestycja ma mieć wszelkie konieczne zabezpieczenia.

    Drogowcy zapewniają, że inwestycja nie zaszkodzi przyrodzie, choć będzie przebiegać przez tereny, gdzie bytują rzadkie gatunki ptaków.

    W przyszłym roku drogowcy chcą także rozpocząć remont prawie 6,5-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 8 Białystok-Augustów na odcinku: Białystok-Sochonie-Katrynka, który będzie powiązany z obwodnicą w Wasilkowie. Ma tam powstać dwujezdniowa droga. Inwestycja ma kosztować 115 mln zł. Prace mają się zacząć również w przyszłym roku i potrwać 2-3 lata.

    Obie inwestycje mają być prowadzone równolegle. Pieniądze mają pochodzić ze źródeł krajowych.

    Droga krajowa nr 8 na odcinku Białystok-Augustów i dalej do polsko-litewskich przejść granicznych należy do bardzo niebezpiecznych. Ruch na niej ciągle wzrasta. W ubiegłym roku zakończył się remont pięciokilometrowego odcinka tej drogi, trwa remont kolejnych 9 km (Kolnica-Sztabin). Trwają przygotowania do remontu kolejnych 9 km (Augustów - Białobrzegi - Kolnica). Remont ma kosztować 70 mln zł - podał Topczewski.

    Pytani o to, dlaczego te inwestycje mają być finansowane ze źródeł krajowych, a nie dofinansowane  przez UE, Tadeusz  Topczewski i wojewoda podlaski Marek Strzaliński mówili dziennikarzom na konferencji prasowej, że UE jest "zarzucona" najróżniejszymi protestami ze strony organizacji ekologicznych i przez to ma "jednostronny" obraz sytuacji, więc uzyskanie dostępu do środków unijnych przedłużałoby się przez to w czasie, a inwestycje byłyby opóźnione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane