60 mln zł na P&R w metropolii warszawskiej

AR, DI
opublikowano: 07-12-2016, 16:15

Warszawa otrzyma blisko 60 mln zł z funduszy europejskich na rozbudowę sieci parkingów typu "parkuj i jedź". Pieniądze trafią do stolicy i 39 podmiejskich gmin - informuje warszawski ratusz.

Samorząd województwa wybrał 13 projektów, które otrzymają unijne wsparcie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki niemu w stolicy i w okolicznych miastach znacząco rozrośnie się sieć parkingów, na których będzie można zostawić samochód i przesiąść się do komunikacji publicznej.

Zobacz więcej

Pixaby CC0 Public Domain

W ramach przedsięwzięcia, które jest efektem współpracy wielu samorządów, po zakończeniu prac budowlanych dostępnych będzie 2676 miejsc postojowych dla mało ekologicznych czterech kółek i 1133 dla rowerów. Z bezpłatnego parkowania będą mogli skorzystać podróżujący mający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika. Publiczne parkingi P&R mają być specjalnie oznakowane, tak, aby z łatwością można je było odróżnić od komercyjnych lub tzw. "dzikich parkingów".

Głównym argumentem wyboru projektów, które otrzymały unijną dotację, było ich skoordynowanie z systemem komunikacji zbiorowej, czyli np. budowa w pobliżu peronów podmiejskich pociągów lub metra. W ten sposób decydenci chcą zachęcić mieszkańców do korzystania z publicznego transportu, który jest bardziej ekologiczny niż spalinowe auta. Ograniczenie liczby aut na ulicach Warszawy to także argument za poprawą funkcjonowania komunikacji publicznej.

Coś dla fanów aut na prąd

W ramach dofinansowanego projektu w granicach Warszawy powstanie m.in. nowy parking (przy stacji metro Młociny), a niektóre z istniejących będą przebudowane. Inwestycje planowane są też w gminach, wchodzących w skład aglomeracji, zarówno po zachodniej, jak i po wschodniej stronie miasta - w Markach, Lesznie, Wołominie, Grodzisku Mazowieckim, Wieliszewie, Jaktorowie, Pruszkowie, Piastowie i Michałowicach.

Jednym z beneficjentów unijnego dofinansowania są podwarszawskie Marki. Ponad 30-tysięczne miasto chce zbudować dwa parkingi P&R w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Oprócz miejsc postojowych dla aut i rowerów (drugiego pod względem popularności środka transportu w mieście) na obu parkingach znajdą się m.in. punkty ładowania samochodów elektrycznych.

- W listopadzie wprowadziliśmy pierwszą strefę biletową ZTM, czas na kolejny ruch – inwestycje dla mieszkańców, którzy wolą zostawić auto lub rower w Markach i wybrać się do stolicy komunikacją miejską. Grono zwolenników takiego rozwiązania wzrośnie, gdy w przyszłym roku zostanie oddana do użytku obwodnica naszego miasta i tym samym w naturalny sposób udrożni się główna arteria komunikacyjna Marek – Aleja Marszałka Piłsudskiego  – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Urząd miasta Warszawy podkreśla, że dofinansowanie unijne jest pierwszym krokiem w budowaniu dużej sieci parkingów P&R w całej metropolii. Docelowo ma powstać 74 parkingi z 10 tys. miejsc postojowych. Samorządy będą się starać o kolejną dotację w przewidzianym na luty konkursie, gdzie do rozdysponowania będzie 6 mln euro.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu