625 domów zostanie przebadanych w ramach akcji "Trzymaj Ciepło"

PAP
10-12-2010, 12:16

W ramach drugiej edycji programu bezpłatnych badań termowizyjnych budynków "Trzymaj Ciepło" przebadanych zostanie 625 domów jednorodzinnych w Poznaniu. W ten sposób Poznań chce zachęcić swoich mieszkańców do oszczędzania energii cieplnej.

"Najważniejszym celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem strat ciepła z budynków, za które płacą sami mieszkańcy. Opłaty za energię cieplną są jednymi z najwyższych w budżetach domowych. Oszczędzanie energii jest możliwe z korzyścią dla naszego portfela i dla środowiska" - powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej Elżbieta Olędzka - Koprowska z firmy organizującej badania.

Badanie kamerą termowizyjną pokazuje dokładnie te miejsca, gdzie budynki tracą najwięcej energii.

Zdjęcia w formie raportu z badań termowizyjnych będą przesyłane właścicielom budynków i posłużą do podjęcia przez nich decyzji, co należy poprawić, żeby nie tracić pieniędzy na bezcelowe ogrzewanie powietrza na zewnątrz.

Podczas poprzedniego badania ustalono, że głównym powodem utraty ciepła jest nieszczelność okien i drzwi, a także niewłaściwe grzejniki, które zamiast kierować ciepło do środka, kierują je na zewnątrz. Problemem może być także niewłaściwe ocieplenie budynku czy nieprawidłowego mocowania różnych elementów na elewacjach.

Samo badanie trwa od 15-30 minut, wcześniej specjaliści muszą dokonać oględzin badanego budynku, aby wiedzieć z jakiej perspektywy zrobić zdjęcia. Nie bez znaczenia jest także temperatura na zewnątrz, która powinna różnić się o ok. 20-25 st. od temperatury w pomieszczeniu. Dlatego też, badania będą odbywać się między godziną późnym popołudniem i wieczorem.

"Będziemy tego typu działania kontynuować, ponieważ istotą zarówno ochrony środowiska, jak i wiedzy społeczeństwa jest właśnie świadomość. Termowizja dzięki takiej akcji pozwala zobaczyć gdzie jest problem z utratą ciepła" - powiedział Piotr Gruszka rzecznik firmy realizującej i finansującej badania.

W styczniu br. przeprowadzono pierwszą edycję programu, która obejmowała 200 domów. W większej części przebadanych domów właściciele zainwestowali w ochronę budynków przed utratą ciepła.

Partnerem miasta Poznania w projekcie "Trzymaj ciepło" - są firmy z grupy Dalkia S.A., które produkują i dostarczają ciepło do ponad połowy mieszkańców Poznania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / 625 domów zostanie przebadanych w ramach akcji "Trzymaj Ciepło"