Czytasz dzięki

66 proc. szansy na podwyżki stóp w USA

Marek Drus, Bloomberg
opublikowano: 07-10-2016, 08:53

Traderzy widzą już prawie 66 proc. prawdopodobieństwo, że stopy procentowe wzrosną w tym roku w USA.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez Fed szacowano na 50 proc. Czy wzrost oczekiwań jest uzasadniony może okazać się w piątek, po publikacji danych z rynku pracy we wrześniu.

Bloomberg

- Jeśli liczba dodanych przez gospodarkę miejsc pracy będzie wynosiła ok. 200 tys. lub trochę więcej niż ludzie oczekują, będzie przecena obligacji USA – prognozuje John Gorman z Nomura Holdings. – Fed powinien być trochę bardziej zainteresowany co się dzieje w USA, a nie za granicą, a sytuacja gospodarcza się poprawia. Myślę, że będą chcieli podwyższyć w grudniu – dodał.

Indeks pokazujący zmianę notowań obligacji skarbowych USA spadł o 0,8 proc. od początku tygodnia do czwartku. To jego najdłuższa zniżka od połowy lipca. Bazując na wycenach rynkowych, prawdopodobieństwo podwyżki stóp w USA w tym roku szacowane jest na 64 proc. Na początku ubiegłego tygodnia wynosiło 51 proc.

Ekonomiści prognozują, że Departament Pracy poinformuje w piąte o dodaniu przez amerykańską gospodarkę we wrześniu 172 tys. miejsc pracy. Stopa bezrobocia ma utrzymać się na poziomie 4,9 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Drus, Bloomberg

Polecane