7 cukrowni Krajowej Spółki Cukrowej będzie produkowało biokomponenty

Polska Agencja Prasowa SA
12-07-2006, 20:27

Siedem cukrowni należących do Krajowej Spółki Cukrowej (KSC), po restrukturyzacji, będzie produkowało biokomponenty do produkcji biopaliw - poinformował w środę wiceminister Skarbu Państwa Paweł Piotrowski.

Siedem cukrowni należących do Krajowej Spółki Cukrowej (KSC), po restrukturyzacji, będzie produkowało biokomponenty do produkcji biopaliw - poinformował w środę wiceminister Skarbu Państwa Paweł Piotrowski.

Sejmowa komisja rolnictwa wysłuchała w środę informacji resortu skarbu o funkcjonowaniu Krajowej Spółki Cukrowej oraz o sposobach alternatywnego wykorzystania majątku zamykanych cukrowni.

KSC zamierza w tym roku zakończyć produkcję w 5 cukrowniach: Wożuczyn, Mała Wieś, Częstocice, Tuczno i Ostrowy. Wymienione cukrownie, a także cukrownia Żnin i Gryfice, będą produkowały bioetanol.

Z informacji przekazanej posłom wynika, że zmiana profilu produkcji będzie wymagała "poważnych nakładów inwestycyjnych, z czego spółka będzie w stanie zabezpieczyć około 25 proc. wymaganych środków".

Pierwotne plany restrukturyzacyjne zakładały zamknięcie mało efektywnych zakładów oraz cięcie kosztów w pozostałych. W maju br. Piotrowski mówił, że KSC nie będzie mogła funkcjonować po 2008 r., jeśli koszty jej działalności nie zostaną ograniczone, nawet o 55 proc.

W ubiegłym tygodniu wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper powiedział jednak, że jego resort jest zdecydowanie przeciwny zamykaniu cukrowni. Uważa on, że cukrownie przeznaczone do likwidacji mogłyby produkować w tym roku melasę, z której można wytwarzać biopaliwa.

Koncern KSC Polski Cukier SA jest największym polskim producentem cukru, dysponuje prawie 40-proc. udziałem w rynku krajowym. Spółka powstała w sierpniu 2002 r., w jej skład wchodziło wówczas 27 cukrowni. W 2005 roku pracowało ich 18.

Z przekazanego posłom w środę opracowania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że uprawa buraków cukrowych będzie najbardziej opłacalnym kierunkiem produkcji rolniczej w Polsce. Dochód netto plantatorów z hektara będzie za kilka lat kilkakrotnie wyższy niż w produkcji zbóż, rzepaku i ziemniaków - uważają analitycy Instytutu.

Dochód rolniczy z hektara uprawy buraków w sezonie 2009/2010 będzie ponad dwukrotnie wyższy niż przed integracją z Unią Europejską - szacują analitycy Instytutu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 7 cukrowni Krajowej Spółki Cukrowej będzie produkowało biokomponenty