7 mln zł na rozwój menedżera snu

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 09-03-2017, 22:00

Start-up Inteliclinic otrzymał dotację, dzięki której wprowadzi na rynek nowatorskie urządzenie medyczne.

Przedstawiciele małego biznesu znad Wisły coraz chętniej korzystają z unijnej kasy oferowanej w programie Horyzont 2020. W tym roku na przedsiębiorców MSP, którzy mają innowacyjną technologię, produkt lub usługę i planują wdrożyć ją na rynku europejskim lub globalnym, czeka kilka dotacyjnych szans w ramach „Instrumentu dla MSP” (SME Instrument), który jest częścią programu Horyzont 2020. Grant z tego instrumentu dostała ostatnio firma Inteliclinic.

Unijne wsparcie w wysokości 7 mln zł pozwoli rodzimemu start-upowi wprowadzić na rynek pierwsze na świecie urządzenie do przesiewowego badania snu i bezdechu sennego. O Inteliclinic było głośno już trzy lata temu. Podczas kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze założyciele firmy zebrali blisko 0,5 mln USD na projekt maski Neuroon, która mierzy jakość snu na podstawie fal mózgowych. Jest ona sprzedawana m.in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz Hongkongu.

— Przykład Inteliclinic potwierdza, że Polska ma gigantyczny potencjał w tworzeniu start-upów na skalę europejską i światową — podkreśla Sylwester Biernacki, członek zarządu Inteliclinica. Unijny grant sfinansuje badania kliniczne oraz pomoże spółce wyprodukować nowe urządzenie medyczne, które będzie bazowało na technologii maski Neuroon.

Jego zadaniem będzie automatyczna, przesiewowa diagnostyka zaburzeń snu, w szczególności bezdechu sennego. Jest to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania lub jego znacznego spłycenia. Szacuje się, że problem dotyczy ponad 1,5 mln Polaków, a klinicznie istotny bezdech występuje u ok. 24 proc. dorosłych mężczyzn i 9 proc. kobiet na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu