Czytasz dzięki

747 - najgrubszy niedźwiedź na Alasce

  • DI
opublikowano: 11-10-2020, 22:00

Jeden z ponad 2,2 tys. niedźwiedzi brunatnych zamieszkujących Park Narodowy Katmai — niedźwiedź o imieniu 747 — wygrał doroczny konkurs Fat Bear Week, czyli Tydzień Grubego Niedźwiedzia.

W ramach Fat Bear Week rywalizuje ze sobą 12 niedźwiedzi z parku. Fani porównują ich zdjęcia i głosują przez internet na swoich faworytów od 30 września do 6 października. W tegorocznym finale 747 zmierzył się z Chunkiem. Zdobył ponad 47 tys. głosów, Chunk ponad 21 tys.

Park napisał w oświadczeniu, że 747 to godny zwycięzca. Według danych zebranych przez Służbę Parków Narodowych USA niedźwiedź waży 1400 funtów, czyli około 635 kg. „W tym roku naprawdę przybrał na wadze, już w lipcu wyglądał, jakby był wystarczająco gruby na hibernację, a mimo to nadal jadł, aż we wrześniu jego brzuch zdawał się ciągnąć po ziemi” — poinformował park.

Niedźwiedzie żyjące w Parku Narodowym Katmai po lecie ważą nawet ponad 450 kg. Podczas hibernacji mogą stracić jedną trzecią masy ciała. Latem niedźwiedzie gromadzą się nad rzeką Brooks, gdzie polują na łososie płynące do tarliska. W tym roku wzdłuż rzeki prawie nie było ludzi. Zwykle w szczycie sezonu bywa ich około 500 dziennie, ale w czasie pandemii ich liczba spadła do 50-100. Zdaniem przedstawicieli parku niedźwiedzie miały dzięki temu lepszy dostęp do rzeki. Pierwsze wydarzenie poświęcone grubym niedźwiedziom z Alaski odbyło się w 2014 r. jako Fat Bear Tuesday. Później przekształciło się w trwający tydzień konkurs, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat dzikiej przyrody w parku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane