8 mln zł chce zainwestować w tym roku Fortum w EC Zabrze i Bytom

PAP
opublikowano: 08-05-2013, 15:38

Ok. 8 mln zł zamierza zainwestować w tym roku fiński koncern Fortum w swoje dwa zakłady na Górnym Śląsku: Elektrociepłownię Zabrze i Elektrociepłownię Bytom – poinformował w środę prezes obu tych spółek Piotr Górnik.

Fortum nabyło od Skarbu Państwa elektrociepłownie w Zabrzu i Bytomiu w styczniu 2011 r. Od tego czasu firma przeznaczyła na inwestycje w obu zakładach ponad 15 mln zł (w ub. roku 7,2 mln zł). Nakłady te związane były m.in. z poprawą efektywności i bezpieczeństwa pracy.

Podczas środowej konferencji prasowej w Bytomiu, Górnik mówił o dotychczasowych inwestycjach oraz o planach koncernu co do obu spółek. Potwierdził przekazaną we wtorek w Warszawie informację o wstrzymaniu planowanej w Zabrzu budowy nowego bloku kogeneracyjnego (ok. 130 megawatów elektrycznych i 180 megawatów cieplnych za ok. 1 mld zł) – do czasu ustabilizowania się warunków prawnych w Polsce.

„Nasza główna inwestycja w nowe źródło w Zabrzu zabezpieczające bezpieczeństwo dostaw ciepła dla obu miast ciągle czeka na ostateczną wersję nowego prawa energetycznego i prawa o odnawialnych źródłach energii. W międzyczasie, wraz z władzami miast i spółkami dystrybucyjnymi, podejmujemy działania zabezpieczające dostawy ciepła w okresie przejściowym” – wskazał Górnik.

Niezależnie od wstrzymania inwestycji w nowy blok energetyczny trwa proces przygotowań do budowy ok. 10-kilometrowej magistrali ciepłowniczej, która ma połączyć Zabrze z Bytomiem i zapewnić ciepło z Zabrza dla obu tych miast, a także dla Rudy Śląskiej. W tym roku firma powinna mieć pozwolenie na budowę magistrali; z jej rozpoczęciem zamierza czekać do decyzji ws. nowego bloku.

W tym roku Fortum planuje też dalsze inwestycje technologiczne w istniejących elektrociepłowniach w Zabrzu Zaborzu i Bytomiu Miechowicach. W kontekście przepisów dotyczących emisji, a także stanu technologicznego instalacji, firma szacuje kres ich żywotności na 2021 r.

Po obecnym sezonie letnim Fortum zamierza ostatecznie zakończyć okresową, letnią produkcję ciepła w bytomskiej Elektrociepłowni Szombierki. Jej monumentalne obiekty – zgodnie z intencją koncernu – mogłyby zostać przekazane samorządowi na cele kulturalne, edukacyjne czy naukowe. Zanim to nastąpi, Fortum deklaruje utrzymywanie kompleksu, co rocznie kosztuje ponad 1,4 mln zł.

Letnia produkcja z Szombierek ma zostać zastąpiona przez nowy kocioł w Elektrociepłowni Miechowice. Jak mówił Górnik, jeszcze nie wiadomo, czy firma zdecyduje się na jego budowę czy np. dzierżawę. Letnie zapotrzebowanie na ciepło w Bytomiu wynosi poniżej 10 MWt.

W 2012 r. Fortum zainwestował w Bytomiu ok. 3 mln zł w budowę w Miechowicach instalacji rozpałkowej kotłów wykorzystującej płynny gaz ziemny (LNG). To pierwsza taka instalacja w Polsce – znacznie bezpieczniejsza i efektywniejsza niż dotychczasowe instalacje oparte na pyle węglowym. Powstała tam m.in. stacja regazyfikacji, czyli przetwarzania paliwa z postaci ciekłej do gazowej.

Prócz tego blisko 300 tys. zł wydano w Miechowicach na poprawę bezpieczeństwa pracy, m.in. rozpoczęcie budowy systemu zabezpieczeń przeciwwybuchowych, chroniących instalację dostarczania paliwa do kotłów.

Ubiegłoroczne inwestycje w Zabrzu to m.in. kontynuacja rozpoczętej 2011 r. modernizacji pomieszczeń pracowników (koszt całości 1,25 mln zł) oraz zakończenie budowy systemu podobnych jak w Miechowicach zabezpieczeń przeciwwybuchowych (koszt całkowity 1,57 mln zł).

W tym roku powinny w Zabrzu ruszyć prace związane z przebudową reprezentacyjnej strefy wejściowej do zabytkowych obiektów tamtejszego zakładu. W ub. roku firma przeprowadziła wśród studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej konkurs na projekt. Na razie nie wiadomo, czy zwycięska praca - zakładająca wpisanie w to miejsce elementów oranżerii – będzie realizowana w całości. Nie ma jeszcze docelowego projektu.

Górnik poinformował, że prace rozpoczną się od usunięcia niektórych starych obiektów, które zasłaniają efektowną fasadę zakładu. Wkrótce powinna też rozpocząć się modernizacja pobliskiego budynku z dawną salą kinową - pod kątem nowych funkcji. „Myślę, że w przyszłym roku, być może już na lato, będziemy mieli nową aranżację strefy wejściowej” - zadeklarował prezes EC Zabrze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane