8 najbardziej tajemniczych korporacji

ŁO, 247wallst.com
opublikowano: 02-09-2010, 07:32

Tajemnica to nieodłączny element robienia biznesu. Oto osiem amerykańskich firm, które najbardziej strzegą swoich tajemnic.

Portal 247wallst.com wybrał osiem wielkich korporacji, które postanowiły z tajemnicy uczynić oręże walki biznesowej.

Pierwsze miejsce przyznano technologicznemu gigantowi Apple. Firma Steve'a Jobsa uchodzi za mistrza budowania aury tajemniczości wokół swoich produktów i bardzo nie lubi, gdy jakieś szczegóły nowych gadżetów w niekontrolowany sposób przedostają się do mediów przed oficjalną premierą.

Zmieniamy teraz branżę i wkraczamy w przemysł zbrojeniowy. Xe Services wcześniej znana jako Blackwater Worldwide, od lat budzi wielkie kontrowersje. Firma świadczyła usługi dla rządu USA w czasie wojny w Iraku. W 2004 roku CIA zatrudniło Xe Services do znalezienia i zlikwidowania przywódców Al-Kaidy. O sprawie poinformował dopiero w 2009 roku dziennik "The New York Times".

Trzecie miejsce przyznano funduszowi hedgingowemu Renaissance Technologies, który posiada w swoim portfolio aktywa o wartości ponad 15 mld USD. Firma zatrudnia 300 specjalistów, którzy opracowują wzory przydatne w inwestowaniu. W większości przypadków pracownikami są matematycy, statystycy, fizycy, a nawet astrofizycy. Wstęp do siedziby jest pilnie strzeżony, bez możliwości wnoszenia komputerów osobistych, aparatów fotograficznych i pamięci flash.

Na dalszych pozycjach serwis 247wallst.com umieścił najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową Google, która pilnie strzeże swojego skarbu, czyli algorytmu wyszukiwania, lotniczego giganta Boeing, wykonującego dla rządu USA masę badań z zakresu obronności i Monsanto Company, pioniera roślinnej inżynierii genetycznej.

Ostatnie dwa miejsca przyznano PGP (Pretty Good Privacy) i Coca-Coli. PGP to spółka zajmująca się szyfrowaniem danych korporacyjnych. Dzięki złożonemu i tajnemu algorytmowi firma szyfruje treść poczty elektronicznej i priorytetowych plików wielu przedsiębiorstw. Z kolei Coca-Cola, producent najpopularniejszego napoju świata zawsze bardzo strzegł jego oryginalnej receptury, na początku znały ją tylko dwie osoby.

ŁO, 247wallst.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, 247wallst.com

Polecane