8 wydarzeń, za które inwestorzy zapamiętają ten rok

Tomasz Hońdo, Quercus TFI
opublikowano: 31-12-2020, 09:03

Bez wątpienia kończący się rok należał do najbardziej dramatycznych na rynkach i w gospodarkach. Przypominamy wybrane fakty, które zapiszą 2020 rok na kartach historii.

1. Najszybszy krach ...

Jeszcze nigdy spadki na Wall Street nie były tak szybkie i gwałtowne jak w marcu. Pod względem tempa zejścia ze szczytu tegoroczny krach okazał się rekordowy nawet w porównaniu ze słynnym załamaniem z jesieni 1987. W marcu zwracaliśmy też uwagę, że przecena dramatycznie wyprzedziła uśrednioną ścieżkę bessy.

Nasz wykres z 17. marca br.

2. ... i najszybszy powrót do szczytów na Wall Street

Wystarczyło raptem pięć miesięcy, by indeks S&P; 500 odrobił całe straty z owego najszybszego krachu. Obserwatorzy przecierali oczy ze zdumienia. Rynek znów zaskoczył, tym razem pozytywnie.

Nasz wykres z 20. sierpnia br.

3. Ujemne ceny ropy naftowej

W kwietniu doszło do zjawiska, które będzie zapewne opisywane w podręcznikach - ceny ropy naftowej zeszły przejściowo poniżej ... zera na skutek pandemicznego załamania popytu i kłopotów z magazynowaniem. Ale ten fenomen dotyczył nie tyle całego rynku ropy, lecz jedynie jednego segmentu - kontraktów terminowych o bliskich terminach dostawy. Załamanie mogli wykorzystać nieliczni wytrawni traderzy mający możliwość fizycznego przechowania kupionego surowca. Tąpnięcie w niewielkim stopniu przełożyło się na ceny benzyny czy oleju napędowego na stacjach.

4. Bezprecedensowy skok bezrobocia w USA

W kwietniu stało się jasne, że rekordowy krach na Wall Street dyskontował rekordowy wysyp wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA (spora część nowych bezrobotnych dotyczyła tzw. bezrobocia tymczasowego).

Okładka "The Wall Street Journal" z 3 kwietnia br.

P

5. Awaryjne cięcie stóp przez banki centralne

Na kartach historii zapisała się reakcja banków centralnych na krach na rynkach. Fed był zmuszony ściąć stopy procentowe niemal do zera, w jego ślad poszły też inne banki. Dno przeceny na giełdzie miało miejsce dokładnie wtedy, gdy Rezerwa Federalna ogłosiła "QE bez limitu".

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

6. Wielkie pakiety fiskalne

Pod koniec marca amerykański Kongres uchwalił pakiet fiskalny (tzw. CARES Act) wart 2,2 bln USD, w ramach którego popłynął strumień gotówki do obywateli i firm. Różne programy pomocowe ogłosiło też wiele innych krajów, w tym Polska. Na jesieni Unia Europejska zatwierdziła fundusz odbudowy wart 750 mld EUR. Ogromna i skoordynowana interwencja fiskalna pozwoliła bez wątpienia powstrzymać rozwój recesji.

7. Potężny przyrost długu

Niestety interwencje fiskalne mają swój koszt w postaci przyrostu długu publicznego. Przykładowo wg ostatnich szacunków kongresowego CBO dług federalny w tym roku podskoczył z ok. 79% do ponad 98% PKB. Problem długów jest jedną z najważniejszych długoterminowych konsekwencji tegorocznej zawieruchy.

8. Porażka Trumpa

Przegrana D. Trumpa w rywalizacji o fotel prezydenta w USA w listopadowych wyborach okazała się zgodna z niepisaną regułą, zgodnie z którą recesja przekreśla szanse na reelekcję. Administracja Trumpa była oskarżana o bagatelizowanie pandemii w początkowym okresie. Kontrowersyjny prezydent zostanie zapamiętany z jednej strony za korzystne dla inwestorów cięcia podatków, a z drugiej za skłócenie Ameryki z partnerami handlowymi.

Reasumując, mijający rok był jednym z najbardziej dramatycznych w historii rynków i gospodarek. Miejmy nadzieję, że przyszły będzie spokojniejszy i bardziej przewidywalny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane