Czytasz dzięki

80 mln zł na budowę wodociągów i kanalizacji w aglomeracji olsztyńskiej

  • PAP
opublikowano: 07-05-2018, 19:45
aktualizacja: 07-05-2018, 19:57

80 mln zł kosztować będzie modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacji w aglomeracji olsztyńskiej. Projekt realizowany przez Olsztyn, Gietrzwałd i Dywity, który poprawi infrastrukturę wodociągową i sanitarną, zyskał 41,5 mln zł dofinansowania unijnego.

"To niezwykle istotna dla jakości życia mieszkańców dziedzina. Praktycznie od lat inwestujemy, z wykorzystaniem unijnego wsparcia, w rozbudowę i modernizację tej infrastruktury. Modernizacja oczyszczalni ścieków, Stacji Uzdatniania Wody nad jez. Krzywym, budowa dziesiątków kilometrów sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, suszarni i spalarni odpadów ściekowych to najważniejsze zadania zrealizowane w tym czasie. Teraz czas na kolejne"- powiedział w poniedziałek na konferencji prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Dzięki współpracy Olsztyna z okolicznymi samorządami zrealizowanych ma zostać 12 zadań, m.in. zbudowany zostanie kolektor sanitarny i sieć kanalizacji sanitarnej w Olsztynie, przebudowana zostanie obecna olsztyńska sieć sanitarna. W Olsztynie i Dywitach powstanie nowa sieć wodociągowa, rozbudowana zostanie Stacja Uzdatniania Wody w Sząbruku (gm. Gietrzwałd), powstanie nowy punkt zrzutu nieczystości w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków Łyna w Olsztynie.

Wójt gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz przyznał, że zarządzana przez niego gmina samodzielnie nie mogłaby ubiegać się o dofinansowanie i zapowiedział dalszą współpracę z sąsiednimi samorządami. Gietrzwałd zrealizuje jedno z zaplanowanych zadań wartości nieco ponad 2,2 mln złotych. Trzy kolejne za ponad 4,6 mln złotych wykonane będą przez Dywity.

"Interesuje nas doskonałej jakości woda z Olsztyna. Nie chcemy remontować naszych starych ujęć, a że przybywa nam z roku na rok mieszkańców, stąd taka inwestycja" - podkreślił wójt gminy Dywity Jacek Szydło.

Inwestycja ma się zakończyć w 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane