80 zakazanych obligacji bankowych

  • Emil Szweda
opublikowano: 26-10-2017, 22:00
aktualizacja: 26-10-2017, 22:18

Kolejne emisje podporządkowanych obligacji banków mają mieć nominał przynajmniej 400 tys. zł.

Tym, którzy akurat nie dysponują taką gotówką, pozostaje rynek wtórny, gdzie inwestycji wciąż można dokonywać od 1 tys. zł

Emil Szweda, Obligacje.pl
Zobacz więcej

Emil Szweda, Obligacje.pl Fot. Marek Wiśniewski

Getin Noble Bank

(GNB0218-GNB0724)

Bank Leszka Czarneckiego jeszcze w październiku zbierał zapisy w ramach publicznej emisji obligacji podporządkowanych, oferując inwestorom 4 pkt. proc. ponad WIBOR za siedmioletnie papiery i minimalny zapis rzędu 25 tys. zł. Wszystkie dotychczasowe emisje (39 serii, do których dołączą jeszcze dwie) publiczne podporządkowanych obligacji wprowadzono do obrotu na Catalyst. Ich łączna wartość to bagatela 2,4 mld zł i co miesiąc przypada na nie średnio (za ostatnie 12 miesięcy) 13,6 mln zł obrotu. To najwyższa średnia w przypadku emitentów, którzy przeprowadzili emisje publiczne. Okresy zapadalności sięgają od czterech miesięcy do siedmiu lat, a rentowność rozpina się od 5,7 do 9 proc. brutto (najwyższą osiągają papiery zapadające w 2020 r., a najniższą w 2018 r. i 2024 r.).

Alior Bank

(ALR0522 i ALR0524)

W kwietniu ubiegłego roku Alior przeprowadził dwie publiczne emisje podporządkowanych obligacji, oferując początkowo 3,25 pkt. proc. marży za sześcioletnie papiery, a kilka dni później 3 pkt. proc. marży za ośmioletnie obligacje. Obie serie zostały dosłownie rozsprzedane (ich łączna wartość do 220 mln zł). Obecnie można je kupić z realną marżą w okolicy 2,5 proc. ponad WIBOR. Najpłynniejsza jest seria ALR0321, która oferuje 1,7 pkt. proc. rzeczywistej marży. ALR0421 to scheda po przejętym Meritum Banku — oprocentowanie przekracza WIBOR o 5,8 pkt. proc., ale ta seria wyceniana jest wysoko (112-113 proc.) i rzeczywista marża wynosi 2,3 pkt. proc.

Bank Pocztowy

(BPO0626)

Publiczna emisja Banku Pocztowego z czerwca 2016 r. warta jest 50 mln zł i oprocentowana jest na 2,8 pkt. proc. ponad WIBOR, ale realna marża to 2,2 pkt. proc. Jeśli bank wykupi ją w 2021 r. (ma do tego prawo i jest to prawdopodobne), realna marża wyniosłaby 1,3 pkt. proc. ponad WIBOR. Miesięczne obroty wynoszą średnio 1,3 mln zł (za ostatnie 12 miesięcy).

Banki spółdzielcze

Na Catalyst notowanych jest 35 serii obligacji 19 banków spółdzielczych oraz jednego banku zrzeszającego — Banku Polskiej Spółdzielczości. Ich kondycja finansowa jest bardzo różna. Znajdziemy bank, który 60 proc. portfela kredytowego umieścił w kategorii „zagrożone”, ale też takie, którym współczynników wypłacalności mógłby pozazdrościć PKO BP. Rentowność sięga od 4 proc. po 20 proc. brutto, a po upadku SK Banku (także był notowany na Catalyst) bywała i wyższa. To jeden z płynniejszych sektorów na Catalyst.

 

Podporządkowane nie dla detalu

Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała bankom, by emitowane przez nie obligacje podporządkowane miały nominał nie niższy niż 400 tys. zł. Według KNF, inwestorzy indywidualni nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie niosą obligacje podporządkowane. Od zwykłych papierów dłużnych różnią się tym, że w przypadku upadłości emitenta nabywcy obligacji traktowani są niemal jak akcjonariusze, czyli prawdopodobieństwo odzyskania przez nich jakichkolwiek pieniędzy jest nikłe. [KOS]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl, KOS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 80 zakazanych obligacji bankowych