80,8 mln zł straty Idea Banku w I kwartale

opublikowano: 30-05-2019, 07:35
aktualizacja: 30-05-2019, 12:26

W I kwartale 2019 r. strata netto Idea Banku wyniosła 80,8 mln zł, wobec 14,8 mln zł zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wynik z tytułu odsetek spadł o 31 proc. do 109,3 mln zł, a wynik z prowizji o 8 proc. do 38,57 mln zł.

Kuratorem Idei, której prezesem jest Jerzy Pruski, został Bankowy Fundusz Gwarancyjny, za sterami którego stoi Mirosław Panek. Dla banku oznacza to kontrolę ściślejszą niż
dotychczas.
Zobacz więcej

POD LUPĄ:

Kuratorem Idei, której prezesem jest Jerzy Pruski, został Bankowy Fundusz Gwarancyjny, za sterami którego stoi Mirosław Panek. Dla banku oznacza to kontrolę ściślejszą niż dotychczas. FOT. ARC, BARTOSZ KRUPA-EAST NEWS

- W I kwartale 2019 r. znacząco wzrosły koszty odsetkowe. Jest to pochodna trudnej sytuacji płynnościowej jaka miała miejsce pod koniec ubiegłego roku. Cały czas pracujemy nad tym, żeby ten koszt malał i robimy to z dobrym skutkiem – mówi p.o. prezesa Jerzy Pruski.

W opinii banku prowadzony aktualnie proces inwestorski powinien rozstrzygnąć się w czerwcu 2019 r. Równocześnie bank przygotowuje się  do realizacji alternatywnego scenariusza zakładającego samodzielną działalność przy istotnie zmniejszonej skali, nakierowanej na rozwój linii leasingowej wspartej przez najbardziej efektywne pozostałe obszary biznesowe.

Po słabych wynikach za I kwartał, obciążonych problemami z przeszłości, bank obiecuje istotnie lepsze osiągi w kolejnych kwartałach. Wskazuje dwa źródła wyższej efektywności. Po pierwsze zniesienie kosztów odsetkowych, które osiągnęły wysokie poziomy po kryzysie płynnościowym jaki przeżyły banki Leszka Czarneckiego w listopadzie 2018 r., po wybuchu tzw. afery podsłuchowej w KNF.

Jerzy Pruski, prezes Idei wskazuje, że powrót do kosztów sprzedaż kryzysu pozwoliłby bankowi uzyskać dodatkowe 100-110 mln zł rocznie.

Drugim źródłem mają być generalnie „istotne oszczędności kosztowe”.

- Koszty finansowania mają duży potencjał do spadku. W pozostałych pozycjach kosztowych powinny wystąpić duże oszczędności - wszystko to jest dobrym prognostykiem jeśli chodzi o rentowność banku - mówi Jerzy Pruski.

Prezes zapowiada w krótko czasie „istotne zwiększenie efektywności” i wyniki kolejnych kwartałów mają być  „istotnie inne” niż opublikowane dzisiaj. Co to oznacza? Jerzy Pruski wyjaśnia, że nie może podawać prognoz, ale gdyby dzisiaj mógł opublikować wyniki za II kwartał byłby zadowolony.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Szef Idei zapowiada, że po okresie restrukturyzacji bilansu przyszedł czas na transformację banku.

- Racjonalnym jest oczekiwanie, że proces inwestorski w grupie rozstrzygnie się do końca czerwca. Niezależnie od tego procesu odbywa się transformacja spółki - mówi Jerzy Pruski. 

Drugim obszarem transformacji jest zmiana modelu biznesowego na oparty o aktywa obciążone mniejszym ryzykiem. Podstawowa działalność ma być oparta  o leasing. Wsparciem będzie akcja kredytowa skierowana do wybranych segmentów rynku.

Po stronie pasywów bank chce skupić się na depozytach zbieranych przez internet.

Według stanu na dzień 31 marca 2019 r. współczynnik CET1 na poziomie jednostkowym banku wyniósł 1,94 proc. (limit to 10 proc.), Tier 1 również 1,94 proc. (limit 11,5 proc.), a TCR 3,23 proc. (limit to 13,5 proc).

W raporcie podkreślono, że bank systematycznie odbudowuje bazę depozytów w stosunku do końca listopada 2018 r. (wzrost bazy depozytowej w kategorii osoby fizyczne, rolnicy indywidualni oraz inne podmioty klasyfikowane jako osoby fizyczne wyniósł w okresie od końca grudnia 2018 roku do 24 maja 2019 roku około 1,9 mld zł) i stopniowo przebudowuje strukturę bazy depozytowej w kierunku lokat  z terminem pierwotnym powyżej 3 miesięcy.

"Bank odbudował bazę depozytów w stosunku do końca listopada 2018 r. umożliwiającą utrzymanie aktywów płynnych na poziomie 3,93 mld zł (wg stanu na 24.05.2019 r.)" - podano.

Jak dodano, na dzień 24 maja 2019 r. wskaźnik LCR wynosił 258,63 proc. i znajdował się w trendzie wzrostowym. Wzrost wskaźnika był spowodowany głównie przyrostem bazy depozytowej banku (w tym w szczególności depozytów klientów detalicznych) oraz lokowaniem pozyskanych środków w aktywa płynne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu